Max Verstappen a câștigat a zecea cursă din acest de Formula 1 în fața propriilor suporteri, în Marele Premiu al Olandei. Campionul mondial din 2021 a făcut o nouă cursă foarte bună și a ajuns la 310 puncte, după ce a obținut și punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur.
Verstappen părea că se îndreaptă către o victorie liniștită după Safety Car-ul Virtual din turul 48, dar finalul cursei a fost unul palpitant. În turul 55, o cedare de motor a lui Bottas a scos Safety Car-ul pe circuit, iar Verstappen a căzut pe locul al treilea, după ce a schimbat pneurile și a trecut pe softuri.
Marele Premiu al Olandei
Nico Rosberg i-a luat apărarea lui Hamilton! Ce a zis despre strategia lui Mercedes la Zandvoort
05/09/2022 LA 13:49
Lewis Hamilton a preluat conducerea după ce a decis să rămână pe medium, în condițiile în care și George Russell a decis să treacă pe softuri. La restart, de pe locul al doilea, Verstappen nu a avut probleme în a îl depăși pe septuplul campion mondial pe linia de start-sosire.
Decizia lui Hamilton de a nu intra la boxe în timpul safety car-ului s-a dovedit a fi greșită, în condițiile în care a terminat pe locul 4, fiind depășit de George Russell și Charles Leclerc. La finalul cursei, Toto Wolff i-a cerut scuze britanicului pentru decizia de a nu îl chema la boxe.
Carlos Sainz, cel care a trecut al cincilea linia de sosire, a fost penalizat cu cinci secunde pentru un unsafe release, penalizare care l-a trimis până pe locul 8. Sergio Perez, coechipierul lui Verstappen de la Red Bull, a încheiat pe locul 5, fiind urmat de Fernando Alonso și Lando Norris.
Max Verstappen este liderul clasamentului piloților, cu 310 puncte. Charles Leclerc și Sergio Perez sunt în urma olandezului la egalitate de puncte, cu 201 puncte.