După Spa, Formula 1 revine în acțiune la Zandvoort, cu Marele Premiu al Olandei. În prima zi, cele două sesiuni de antrenamente au fost dominate de Mercedes și Ferrari.
George Russell a fost cel mai rapid pilot în prima sesiune, înregistrând 1:12.455, în timp ce Lewis Hamilton a încheiat pe locul al doilea, cu 1:12.695. Carlos Sainz de la Ferrari a încheiat al treilea prima sesiune de antrenamente, cu 1:12.845.
Max Verstappen, favoritul publicului în acest weekend, a fost nevoit să se retragă din cauza unor probleme la cutia de viteze, după doar 7 tururi parcurse pe circuitul de la Zandvoort. Coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez, a terminat al șaptelea în prima sesiune, la aproape o secundă în spatele lui Russell, cu 1:13.633.
Marele Premiu al Olandei
Nico Rosberg i-a luat apărarea lui Hamilton! Ce a zis despre strategia lui Mercedes la Zandvoort
05/09/2022 LA 13:49
A doua sesiune de antrenamente le-a aparținut celor de la Ferrari. Charles Leclerc a fost cel mai rapid pilot, cronometrul său oprindu-se la 1:12:345. Diferența dintre Leclerc și Sainz, ocupantul locului secund, a fost de doar 0,004 secunde.
Pe locul al treilea în a doua sesiune de antrenamente s-a clasat Lewis Hamilton, cu 1:12.417. Max Verstappen, revenit în sesiunea a doua, a încheiat cu al optulea timp (1:13.042).

Max Verstappen se îndreaptă către un nou titlu de campion mondial în Formula 1. Pilotul celor de la Red Bull este lider incontestabil în clasamentul piloților, cu 284 de puncte. Pe locul al doilea se află Sergio Perez la mare distanță, cu 191 de puncte, în timp ce Charles Leclerc, cel care începuse sezonul cu gândul la titlu, este doar pe locul al treilea, cu 186 de puncte.
În ceea ce privește clasamentul constructorilor, Red Bull se află pe primul loc, cu 475 de puncte, în timp ce Ferrari este pe locul al doilea, cu 357 de puncte. Mercedes, cea care completează podiumul, speră în continuare la locul secund, având până în acest moment 316 puncte.
Cursa din Marele Premiu al Olandei va avea loc duminică, 4 septembrie.
Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Olandei! Hamilton a ratat o șansă uriașă la Zandvoort
04/09/2022 LA 15:23
Verstappen, pole-position în MP al Olandei. Leclerc și Sainz pleacă din spatele batavului
03/09/2022 LA 15:29