Ei au revenit de la 10 puncte diferență în fața celor de la San Francisco 49ers la Miami.
Quarterbakc-ul Mahomes, în vârstă de 24 de ani, a avut o seară dificilă în fața presiunii celor de la 49ers și părea să rateze marele premiu. Însă la scorul 20-10 pentru 49ers în al patrulea sfert, MVP-ul de anul trecut a scos de nicăieri două aruncări superbe pentru a continua acest sezon al revenirilor pentru Chiefs. Echipa sa a marcat 21 de puncte consecutive în patru minute și 57 de secunde pentru a câștiga astfel trofeul Vince Lombardi.
NFL
Americanii bat record după record. Noul stadion din Los Angeles va costa peste 3,5 miliarde!
11/02/2020 LA 06:29
Al doilea touchdown al lui Damien Williams în sfertul final a adus scorul final, încheind astfel revenirea senzațională a Kansas City Chiefs.
”Nu ne-am pierdut niciodată speranța. Toată lumea din această echipă, nimeni nu a avut capul jos și am găsit o cale de a câștiga”, a declarat Mahmoes după meci, cel care a fost numit MVP-ul partidei.

Cifrele

• Au trecut aproape 50 de ani de la ultima victorie a celor de la Kansas City Chiefs la Supe Bowl (11 ianuarie 1970, Super Bowl 4).
  • Antrenorul Andy Reid a câștigat primul său Super Bowl. Reid are 222 de victorii în cariera sa, aici fiind incluse și succesele din post-sezon. Doar cinci antrenori în istoria NFL au mai multe.
  • Quarterback-ul Patrick Mahmoes este al doilea cel mai tânăr quarterback care a câștigat Super Bowl-ul, după Ben Roethlisberger la Super Bowl 40
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
NFL
New England Patriots. The End
09/01/2020 LA 09:07
NFL
Americanii depășesc încă un record. 5,6 milioane de dolari un spot de 30 de secunde la Super Bowl
18/11/2019 LA 11:00