Eurosport Italia a făcut o analiză a celor mai buni jucători U23 de la Cupa Africii pe Națiuni, jucători ce ar putea deveni piese importante la cele mai puternice echipe din Europa.
Cupa Africii pe Națiuni a fost câștigată de Senegal, în fața Egiptului, la loviturile de departajare, fiind primul triumf al acestei naționale din istorie la acest turneu.
Această competiție a avut parte de lucruri extrem de interesante și neașteptate, iar jucătorii tineri care au impresionat în aceste 4 săptămâni ar putea ajunge să evolueze la cel mai înalt nivel.
Africa Cup of Nations
Un stadion va purta numele lui Sadio Mane, după ce Senegal a cucerit Cupa Africii pe Națiuni
11/02/2022 LA 15:52
Unii dintre jucători sunt deja cunoscuți în Europa, însă obiectivul lor este de a ajunge la fel de buni precum Mohamed Salah sau Sadio Mane, care s-au întâlnit în finala competiției. De pildă, Hakimi este deja unul dintre cei mai buni fundași dreapta din lume și are doar 23 de ani.

Musa Barrow (Gambia, 23 de ani)

Cel mai cunoscut din topul întocmit de Eurosport Italia, Musa Barrow. Atacant de 23 de ani, evoluează pentru Bologna, care a impresionat nu numai pentru calitățile sale tehnice, ci și pentru liderul care este în teren.
El a contribuit din plin la calificarea Gambiei în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, reușind 2 goluri și 2 pase decisive. A fost un turneu fantastic pentru naționala Gambiei, care nu reușise niciodată să iasă din grupe înainte de ediția din acest an.
A fost desemnat de două ori drept jucătorul meciului, iar Bologna ar putea primi mai multe oferte importante pentru Musa Barrow la vară.

Issa Kabore (Burkina Faso, 20 de ani)

Kabore este un alt jucător important destul de cunoscut în Europa. Manchester City l-a transferat în iulie 2020, după ce l-a urmărit la Cupa Africii pe Națiuni U20, din 2019.
Chiar dacă Burkina Faso a pierdut toate meciurile de la acel turneu, Issa Kabore s-a descurcat foarte bine pe partea dreaptă a apărării.
Kabore evoluează astăzi pentru Troyes, în Ligue 1, împrumutat de la City, și a avut o prestație solidă la acest turneu. Acesta a oferit 3 pase decisive și a provocat autogolul lui Onana.din meciul cu Camerun.
A fost desemnat cel mai bun tânăr jucător de la această ediție a Cupei Africii pe Națiuni.
Troyes nu are posibilitatea de a-l achiziționa definitiv, dar City l-ar putea împrumuta și altor cluburi mai importante, ținând cont că acolo evoluează Joao Cancelo.

Pape Gueye (Senegal, 23 de ani)

Pape Gueye este un alt jucător cu o anumită cotă în Europa. El s-a remarcat inițial pentru că, cu doar 5 minute înainte de meciul Senegalului cu Guineea Ecuatorială, din sferturi, antrenorul Aliou Cisse a fost nevoit să-l excludă din lot din cauza unei sancțiuni dictate de FIFA.
În august 2020, Pape Gueye se înțelesese cu Marseille, deși semnase cu Watford. Totuși, TAS i-a permis lui Gueye să joace pe parcursul turneului, iar Senegal a câștigat competiția cu el pe teren.
Nu a fost un titular cert, însă a reprezentat un mijlocaș extrem de important pentru selecționerul Senegalului. Jucătorul lui Marseille a fost de fapt esențial pentru a asigura echilibrul la mijlocul terenului.

Martin Hongla (Camerun, 23 de ani)

Mijlocașul de 23 de ani joacă pentru Verona, care l-a împrumutat de la Antwerp, cu obligația de a-l cumpăra definitiv la finalul sezonului. El a evoluat în trecut pentru echipa secundă a Barcelonei, ulterior a jucat pentru Granada și pentru Karpaty din Ucraina.
El a ajuns la Antwerp, pentru care a jucat două sezoane. Mijlocașul a făcut un turneu foarte bun și l-a determinat pe tehnicianul Toni Conceicao să-l folosească în majoritatea meciurilor.
El a oferit 3 pase decisive la Cupa Africii pe Națiuni și e de așteptat să devină un titular incontestabil la Verona, urmând ca în sezonul viitor să aibă ocazia de a face pasul către o echipă mare din Europa.

Dango Faissal Ouattara (Burkina Faso, 19 ani)

Nu este chiar o surpriză, asta deoarece Outtara a jucat deja pentru Lorient în acest sezon. Chiar dacă echipa franceză este pe locul 17, jucătorul de 19 ani și-a arătat talentul pe tot parcursul acestui sezon.
El s-a remarcat la meciul dintre Lorient și PSG din luna decembrie a anului trecut, atunci când s-a distrat cu apărarea lui Pochettino. La doar 19 ani, el a început sezonul la echipa secundă a lui Lorient, până când antrenorul primei echipe și-a dat seama că Ouattara ar putea să-l ajute. A avut o prestație bună la Cupa Africii pe Națiuni, chiar dacă nu a avut foarte multe realizări.
El a înscris golul victoriei pentru Burkina Faso în sfertul cu Tunisia, dar a fost eliminat direct în acel meci, în minutull 83, și nu a putut juca în semifinala pierdută cu Senegal.
Ouattara a reușit și un assit la această ediție a Cupei Africii pe Națiuni.

Bamba Dieng (Senegal, 21 de ani)

Atacant la Marseille, Dieng a jucat câteva meciuri în Ligue 1 în sezonul trecut, însă prima convocare la echipa națională a primit-o abia în luna octombrie a anului trecut, în timpul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din acest an.
A fost suficient pentru a-l convinge pe selecționerul Aliou Cisse de a-l convoca la Cupa Africii, deși compartimentul ofensiv al Senegalului a fost foarte aglomerat. El a răspuns prezent și a înscris golul 2 al Senegalului în meciul cu Capul Verde, din optimi.
El a punctat și cu Burkina Faso, în semifinale, reușind să-și creeze foarte multe ocazii de-a lungul competiției. El a fost cel mai periculos om din ofensiva Senegalului în finala cu Egipt, deși a intrat pe teren în minutul 77.
Astfel, Dieng ar putea fi utilizat mult mai mult la Marseille în acest sezon și ar putea prinde un transfer important la finalul sezonului.

Omar Marmoush (Egipt, 23 de ani)

Atacantul de 22 de ani a fost o surpriză la acest turneu, fiind convocat de Stuttgart, a evoluat în atacul Egiptului alături de Mohamed Salah.
Omar Marmoush nu a fost chiar alegerea așteptată de presa egipteană, având în vedere prezența atacanților mai experimentați precum Sherif, Mostafa Mohamed și Hamdy.
El joacă în Bundesliga, însă a evoluat mai mult în liga a doua din Germania și nu era considerat un jucător cu experiența necesară de a-i ajuta pe egipteni la acest turneu.
Nu a reușit să înscrie, dar a format un cuplu foarte bun de atacanți cu Salah, reușind, cu ajutorul jocului fără minge, să-i ofere mai multe spații vedetei lui Liverpool și o mai mare libertate de mișcare.
Chiar și atunci când a luat mai multe acțiuni pe cont propriu, Marmoush și-a creat numeroase ocazii de a marca. I-a lipsit golul, însă în rest s-a descurcat excelemt la acest turneu final. El este împrumutat de Wolfsburg la Stuttgart, iar odată cu revenirea la echipa de pe locul 12, rămâne de văzut dacă va fi vândut sau se va impune în echipa lui Kohfeldt.

Musa Kamara (Sierra Leone, 21 de ani)

Sierra Leone a fost una dintre naționalele-surpriză de la Cupa Africii pe Națiuni. Deși a fost eliminată încă din faza grupelor, a pus într-adevăr în dificultate toate naționalele întâlnite.
Este o realizare destul de importantă ținând cont că a fost prima participare la acest turneu după o pauză de 26 de ani. A remizat cu campioana en-titre, Algeria, scor 0-0, iar ulterior a făcut egal cu Coasta de Fildeș, scor 2-2.
Primul gol din acel meci pentru Sierra Leone a fost marcat de Musa Kamara, după un șut fantastic cu piciorul stâng. Atacantul de 21 de ani a oferit strălucire jocului practicat de Sierra Leone, iar jucătorul ar putea reprezenta un punct de interes pentru echipele mari din Europa.

Ibrahima Kone (Mali, 22 de ani)

Mali a fost eliminată de Guineea Ecuatorială în faza optimilor, după loviturile de departajare. Asta deoarece Ibrahima Kone a fost înlocuit de selecționerul Magassouba în minutul 84 al întâlnirii.
Atacantul de 22 de ani era un jucător necunoscut înaintea acestui turneu, cu meciuri la Sarpsborg 08, în Norvegia. Dar, cele 3 goluri pe care le-a marcat au determinat-o pe Lorient să-l transfere.
Nu s-a remarcat doar prin golurile înscrise, ci și prin jocul fără minge, fiind un atacant modern, mereu gata să joace pentru echipă, este un jucător care poate fi interesant pentru cluburile mari în viitor.

Ablie Jallow (Gambia, 23 de ani)

Atacantul de 23 de ani evoluează pentru Seraing, locul 17 din campionatul Belgiei. El s-a înțeles foarte bine în atac cu Barrow, reușind să înscrie cu Mauritania și Tunisia, în faza grupelor Cupei Africii.
A ratat un singur meci, împotriva Camerunului, în faza sferturilor, atunci când Gambia a fost eliminată, pierzând cu 0-2.
Recompense uriașe pentru senegalezi după victoria din finala Cupei Africii! Ce vor primi
09/02/2022 LA 14:32
"Cel mai important trofeu din carieră!" Reacția lui Mane după victoria din finala Cupei Africii
07/02/2022 LA 17:13