UPDATE / Cristiano Ronaldo a avut deja o reacție după ce a devenit golgheterul all-time la nivelul echipelor națioanle. El a marcat două goluri împotriva Irlandei (2-1), ultima reușită venind în minutul 95.
"Nici măcar nu pot începe să mă exprim în cuvinte! Sunt încântat de o senzație copleșitoare! Hai, Portugalia! Să mergem!
Dintre toate recordurile pe care le-am doborât în ​​timpul carierei mele - și din fericire au fost câteva - acesta este foarte special pentru mine și este cu siguranță pe raftul realizărilor care mă fac cu adevărat mândru.
Ronaldo, antrenor la United în mai puțin de doi ani! Anunțul unui fost tehnician din Premier League
ACUM 9 ORE
În primul rând, de fiecare dată când îmi reprezint țara, este un moment special, pentru că știu că apăr Portugalia și arăt lumii din ce sunt în stare portughezii. În al doilea rând, deoarece competițiile echipelor naționale au avut întotdeauna un impact foarte puternic în mine, pe măsură ce am crescut, urmărindu-mi idolii jucând pentru naționalele lor în fiecare vară la Euro și la Cupele Mondiale. Dar, în cele din urmă și mai presus de toate, pentru că marcarea a 111 goluri pentru Portugalia înseamnă 111 momente precum cele pe care le-am trăit astăzi în Algarve, momente de unire mondială și fericire pentru milioane și milioane de cetățeni portughezi din întreaga lume. Pentru ei, fiecare sacrificiu merită.
Un alt motiv pentru care eu pot aprecia această realizare la fel de mult ca acum, este că Ali Daei a stabilit standardele la un nivel atât de ridicat, încât la un moment dat chiar și eu am început să mă gândesc că nu l-aș putea prinde niciodată. Felicitări pentru Shariar pentru că a deținut recordul atât de mult timp.
Mulțumesc Portugalia. Mulțumesc tuturor coechipierilor și adversarilor mei pentru că au făcut această călătorie atât de de neuitat. Să ne întâlnim în continuare în teren în anii următori! Încă nu închid numărul ... ", a reacționat Ronaldo în social media.
Știrea inițială
Cristiano Ronaldo nu mai are nevoie de nicio prezentare, iar când vine vorba despre recorduri în fotbal numele portughezului este printre primele care îi vine în minte oricărui microbist. Indiferent dacă a fost vorba despre echipele de club pe unde a trecut sau de naționala Portugaliei, Ronaldo a doborât record după record, lălând foarte puține borne neatinse în carieră.
După ce în urmă cu câteva luni a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului, CR7 a mai bifat un record în această seară, unul care va fi foarte greu de egalat în viitor. Este vorba despre numărul de goluri marcate pentru o echipă națională.
Până în această seară, lusitanul împărțea prima poziție în această ierarhie cu iranianul Ali Daei (109), dar noul jucător al lui Manchester United a devenit lider autoritar în urma meciului dintre Portugalia și Irlanda, din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar.

Cristiano Ronaldo, eroul Portugaliei contra Irlandei

Ronaldo a început cum nu se poate mai prost disputa, ratând un penalty în minutul 15. Mai mult, Irlanda a dat lovitura înainte de pauză prin Egan, iar în partea secundă s-a apărat exact până spre final, fiind aproape de o victorie uriașă. În minutul 89 a ieșit însă la rampă Ronaldo, care a egalat cu o lovitură superbă de cap după o centrare a lui Guedes.
Dar Ronaldo nu s-a mulțumit doar cu un record doborât și un punct pentru echipa sa și a mai înscris o dată, în minutul 90+6, tot cu capul, dintr-o centrare a lui Joao Mario. Portugalia a obținut astfel o victorie uriașă, care o plasează pe prima poziție în Grupa A, cu 3 puncte peste Serbia, care are însă un meci mai puțin disputat.
Următorul meci pentru echipa lui Fernando Santos va fi pe 7 septembrie, în deplasare cu Azerbadjan, meci care va reprezenta un nou prilej pentru Ronaldo să-și îmbunătățească propriul record.
Mama lui Ronaldo, încrezătoare că fiul starului va ajunge la fel de mare! Unde vrea să-l vadă jucând
ACUM 12 ORE
Ronaldo, cel mai bine plătit fotbalist din lume! Doar 3 sportivi câștigă mai mult din publicicitate