România a început jocul cu două faze periculoase la poarta islandezilor. După un șut trimis de Deian Sorescu spre poarta lui Runarsson, Denis Alibec a încercat să îl ia prin surprindere pe portarul ieșit din careu cu un șut de la marginea terenului.
Defensiva tricolorilor a dat câteva emoții atunci când Camora și Niță nu au comunicat, fundașul celor de la CFR Cluj trimițând mingea în corner.
Cea mai mare ocazie a României din prima repriză a venit în minutul 23, atunci când Deian Sorescu nu a profitat de neînțelegerea din defensiva islandeză, nereușind să finalizeze după ce a încercat să îl dribleze pe Runarson. De partea cealaltă, cea mai mare ocazie a islandezilor a venit în minutul 29, atunci când Bjarnason a fost găsit în fața porții de recentrarea lui Gudmundsson, dar Florin Niță a fost la post și a respins în corner.
Rădoi a anunțat convocările preliminare pentru dubla cu Germania și Armenia. Revenire după 2 ani
17/09/2021 LA 10:46
Repriza a doua a început cum nu se poate mai bine pentru România. Dennis Man a deschis scorul în minutul 47, după ce a interceptat șutul deviat trimis de Nicolae Stanciu. Jucătorul lui Parma a rămas singur cu Runarson și a trimis mingea în poartă.
România a continuat să fie periculoasă având mai multe ocazii prin Denis Alibec, Dennis Man sau Ianis Hagi. Cea mai mare ocazie a islandezilor a venit când România juca în 10 oameni, după ce Denis Alibec a părăsit terenul accidentat. Bjarnason a primit mingea în apropierea careului de 6 metri, dar a trimis pe lângă poartă.
În minutul 84, Nicolae Stanciu a închis partida și a adus cele 3 puncte României, după ce a marcat pentru 2-0. Jucătorul de la Slavia Praga a primit o pasă foarte bună de la Ianis Hagi, rămânând singur cu Runarson, pe care l-a învins fără probleme.
Trupa lui Mirel Rădoi obține 3 puncte foarte importante și își ia revanșa după partida de la barajul pentru EURO 2020 de anul trecut. În acest moment, trupa lui Rădoi este pe locul 4 în grupa J, cu 6 puncte.

Live Text
Minutul 90: De la margine se arată 4 minute de prelungire.
Minutul 84: GOOOOL România!!! Ianis Hagi îi trimite o pasă foarte bună lui Nicolae Stanciu care rămâne singur cu Runarsson, pe care îl învinge cu un șut foarte bun. România conduce cu 2-0 și este foarte aproape de 3 puncte uriașe!
Minutul 76: România a jucat în 10 la această fază, iar Islanda a avut o ocazie mare de gol prin Bjarnason, care a trimis pe lângă poartă. Înainte de reluarea jocului, Florin Niță a primit cartonașul galben pentru tragere de timp. Între timp, Markovic și Răzvan Marin au intrat în locul lui Alibec și Man.
Minutul 74: Denis Alibec are probleme și primește îngrijiri medicale în afara terenului.
Minutul 73 : Manea îl găsește foarte bine pe Dennis Man în careul islandezilor, dar jucătorul lui Parma șutează cu piciorul drept, piciorul său mai slab, iar mingea se duce pe lângă poartă.
Minutul 70: Ianis Hagi trimite o pasă foarte bună către Dennis Man, acesta întârzie să șuteze și îi trimite în cele din urmă lui Denis Alibec, șutul acestuia fiind blocat. Faza a continuat tot cu România în atac, mingea revenind la Ianis Hagi, care a alunecat în momentul în care a vrut să șuteze la poartă iar arbitrul a dat fault în atac.
Minutul 69: Mirel Rădoi face primele schimbări! Ianis Hagi și Cristi Manea au intrat pe teren în locul lui Deian Sorescu și Andrei Rațiu.
Minutul 66: România are o lovitură de colț executată la marginea careului de Stanciu la marginea careului, acolo unde este Denis Alibec, care trimite mingea peste poartă. România conduce în continuare în Islanda.
Minutul 54: Islanda are o nouă ocazie! Gudmunson centrează, iar Bjarnason nu reușește să lovească cum trebuie balonul.
Minutul 47: GOOOOOL ROMÂNIA! Nicușor Stanciu șutează spre poarta lui Runarson, mingea este deviată până în fața porții de un fundaș islandez și ajunge la Dennis Man, care înscrie singur cu portarul. România conduce la Reykjavic după 47 de minute!
Minutul 46: A început repriza a doua de la Reykjavik
Pauză la Reykjavik! Islanda - România rămâne 0-0 după o primă repriză în care băieții lui Mirel Rădoi au avut câteva ocazii bune de a marca, cea mai importantă fiind cea din minutul 23, atunci când Deian Sorescu nu a profitat de neînțelegerea din tabăra islandeză.
Minutul 42: România recuperează o minge în jumătatea adversă, Denis Alibec pasează în dreapta către Dennis Man, care șutează cu exteriorul în brațele portarului Runarson, piciorul drept nefiind piciorul său de bază.
Minutul 40: Dragoș Nedelcu îl pune la încercare pe portarul islandez cu un șut de la peste 30 de metri de poartă.
Minutul 37: Vlad Chiricheș vede al doilea cartonaș galben al României, după ce a oprit un contraatac al islandezilor.
Minutul 30: Acțiunea se mută la cealaltă poartă, acolo unde Deian Sorescu are un șut bun la colțul scurt, respins de portarul Runarsson.
Minutul 29: După un atac prelungit al islandezilor, faza se termină cu o centrare a lui Gudmundsson pentru Bjarnason, care reia spre poartă. Niță este la post și trimite mingea în corner.
Minutul 26: Denis Alibec are o acțiune pe partea dreaptă, ajunge la marginea careului de unde șutează spre poartă, mingea fiind blocată de Bjarnason.
Minutul 23: Neînțelegere în apărarea Islandei! Un fundaș islandez a încercat să paseze spre portar, dar Deian Sorescu erau aproape de fază. Jucătorul lui Dinamo a ajuns la minge, a încercat să îl dribleze pe portarul Runarsson, dar nu a putut să profite de această șansă uriașă. Scorul rămâne 0-0.
Minutul 21: Jocul a fost oprit după ce Nicolae Stanciu a fost lovit de un adversar în momentul în care a fost deposedat de balon. Acesta a primit îngrijiri medicale și poate continua partida.
Minutul 15: O primă ocazie pentru Islanda! Bjarnasson centrează, Kjartansson reia cu capul, iar Florin Niță prinde fără emoții.
Minutul 12: Alibec are o acțiune pe partea stângă, îi pasează în careu lui Cicâldău care își face preluarea prea larg, iar centrarea acestuia se duce în plasa laterală.
Minutul 9: Neînțelegere în defensiva României! Camora nu comunică cu portarul Niță și trimite mingea în corner, după prima fază a meciului în care islandezii s-au apropiat de poarta noastră.
Minutul 8: Dragoș Nedelcu ia primul cartonaș galben al partidei, după un fault de la spate asupra lui Bjarnason.
Minutul 5: Dennis Man este lansat pe partea dreaptă, iar acest lucru îl forțează pe portarul islandezilor să iasă din poartă și să trimită mingea în out. Man a repus rapid mingea în joc, iar Denis Alibec a încercat să surprindă apărarea Islandei cu un șut de la distanță care nu a prins cadrul porții. Scorul rămâne 0-0, dar România are un început curajos de partidă.
Minutul 4: Prima ocazie a meciului aparține naționalei lui Mirel Rădoi. Alex Cicâldău lasă o minge venită de pe partea dreaptă, iar Deian Sorescu trimite un șut periculos spre poarta Islandei.
Minutul 1: A început partida de la Reykjavik. România are nevoie de o victorie pentru a rămâne în cursa pentru Campionatul Mondial din 2022.
Guðmundur Benediktsson, comentatorul devenit celebru la EURO 2016 pentru reacțiile sale din timpul meciurilor, va comenta partida din această seară pentru televiziunea din Islanda. În perioada 1990-2009, acesta a fost fotbalist profesionist și a strâns 10 selecții la naționala Islandei în perioada 1994-2001.
Update / Aceasta este echipa trimisă în teren de selecționerul Islandei
UPDATE / Naționala României a anunțat primul 11 pe care îl va alinia în această seară
UPDATE / Doi jucători nu vor face parte din lotul lui Rădoi pentru meciul de la Reykjavik. Este vorba despre Virgil Ghiță și Denis Drăguș. Atacantul lui Standard a părăsit antrenamentul oficial după numai 20 de minute, acuzând probleme medicale la coapsă. În funcție de cât de gravă e accidentarea, staff-ul tehnic va decide dacă Drăguș va fi păstrat în lot și pentru partidele cu Liechtenstein și Macedonia de Nord.
UPDATE / Pe site-ul frf.ro au fost afișate numerele pe care tricolorii le vor purta pe spate în meciul cu Islanda. Ianis Hagi a profitat de absența lui Alex Maxim și a preluat tricoul cu numărul 10, ceea ce reprezintă evident o mare onoare pentru jucătorul lui Rangers, dar în același timp și o responsabilitate în plus.
Știrea inițială
România are numai 3 puncte după 3 partide disputate în preliminariile Campionatului Mondial din Qatar, astfel că tricolorii au nevoie de rezultate pozitive în următoarele 3 meciuri pentru a păsatra șanse la locul doi, care va duce la baraj, fiind aproape imposibil de crezut că se vor putea lupta pentru prima poziție în grupă.
Primul test va fi în această seară la Reykjavik, contra Islandei, echipă care în urmă cu un an ne-a curmat visul de a ajunge la EURO 2020. Contextul este acum total diferit, insularii având mari probleme din cauza unui scandal care a zguduit fotbalul din Islanda, fapt recunoscut și de selecționerul Arnar Vidarsson.
Nici în tabăra României lucrurile nu sunt tocmai roz, înfrângerea cu Armenia din primăvară întărind ideea că strategia pe care Rădoi vrea să o implementeze la echipa națională nu este cea mai potrivită pe termen scurt. Selecționerul a fost însă optimist la conferința de presă, menționând chiar că și-a dorit ca România să pice într-o grupă cu Islanda, pentru a ne lua revanșa după dezamăgirea de anul trecut.

Islanda - România | Meciul care ne paote readuce în cărțile calificării la mondiale

Selecția făcută de Rădoi pentru această acțiune a naționalei denotă că acesta nu se abate de la planul său de a întineri echipa. Mai mulți jucători care au făcut parte din naționala U21 la europeanul din 2019, care a ajuns până în semifinale, se regăsesc printre tricolori, iar unii dintre ei au devenit piese de bază în ultima vreme.
Totuși, aceștia trebuie să confirme și să obțină rezultate cât mai repede, altfel criticile la adresa lor și a staff-ului tehnic se vor înteți. În afară de jucători precum Cicâldău, Dennis Man sau Ianis Hagi, care par să fi făcut deja tranziția de la tineret la naționale mare, ceilalți tineri de la care se aștepta foarte mult nu traversează cele mai bune perioade, astfel că e greu de crezut că vor putea ajuta prima reprezentativă în meciurile cu Islanda, Liechtenstein și Macedonia de Nord.
În plus, de la lot lipsesc câțiva jucători importanți, precum Tănase, Maxim și Burcă, accidentați, dar și Pușcaș sau Bicfalvi, care au fost în trecut convocați, dar acum au fost omiși de selecționer din cauza formei slabe pe care o traversează.
În aceste condiții, greul îl vor duce tot jucătorii deja consacrați, cu o anumită experiență. Niță are asigurat postul de titular în poartă, iar Manea, Chiricheș, Stanciu, Răzvan Marin, Cicâldău, Camora sau Alibec vor fi și ei probabil titulari în meciul de la Reykjavik.
Evident, partida din Islanda reprezintă un test de maturitate pentru naționala României, iar o victorie ar putea reprezenta o descătușare pentru mulți fotbaliști care promiteau mult, dar atunci când au evoluat sub tricolor mai degrabă au dezamăgit. În acest scenariu, un succes la Reykjavi ar fi în primul rând un plus de încredere pentreu ceea ce urmează, iar cu 9 puncte obținute din următoarele 3 confruntări atmosfera va fi cu totul alta în jurul echipei naționale.
Echipa probabilă a României în meciul cu Islanda (4-2-3-1)

PROGRAMUL ROMÂNIEI ÎN LUNA SEPTEMBRIE

• 2 septembrie: Islanda – ROMÂNIA, ora 21:45 – Laugardalsvollur (Reykjavik)
  • 5 septembrie: ROMÂNIA – Liechtenstein, ora 21:45 – Arena Națională (București)
  • 8 septembrie: Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ora 21:45 – Tose Proeski Arena (Skopje)
Calificările pentru Cupa Mondială UEFA
"Avem probleme de concentrare, ambiție și de mentalitate!" Reacția LPF după declarațiile lui Rădoi
09/09/2021 LA 17:29
Macedonia de Nord - România 0-0 | 7 puncte în 7 zile. Naționala nu ia gol, dar este criticată
09/09/2021 LA 08:14