Cei de la Fenerbahce au răbufnit după faza controversată din derby-ul cu Galatasaray: "Ajunge!"

Publicat 07/02/2021 la 08:30 GMT+2

Mesut Ozil (32 de ani) a bifat primul său derby Fenerbahce - Galatasaray. Din păcate pentru fostul star al lui Arsenal, Fener a pierdut cu 1-0, după un gol marcat de Abdallah în minutul 54.

Mesut Ozil

Transferat în fereastra de transferuri din iarnă de Fenerbahce, Mesut Ozil s-a remarcat repede în derby-ul cu Galatasaray după ce și-a făcut apariția pe teren și a pasat decisiv în minutul 75. Totuși, golul a fost anulat de VAR pe motiv de offside.Oaspeții s-au impus la limită, scor 1-0, pe terenul marii rivale Fenerbahce, în etapa a 24-a din campionatul Turciei.
Mostafa Abdallah a marcat unicul gol al partidei în minutul 54, după o pasă oferită de Kilinc. În minutul 63, Mesut Ozil a fost introdus pe teren, în locul lui Yandas, iar starul german și-a făcut repede simțită prezența.În minutul 75, fostul mijlocaș al lui Arsenal i-a pasat lui Tufan, care a reușit să înscrie. Din păcate pentru Fener, bucuria a durat numai câteva secunde, cât a fost verificată faza de tehnologia VAR. În cele din urmă, golul a fost anulat.

Cei de la Fenerbahce au răbufnit pe rețelele de socializare la adresa VAR

Fenerbahce nu a acceptat decizia în urma anulării golului care a fost anulat pe motiv de offside și au dus revolta în spațiul public, pe contul oficial de Twitter. Cei de la Fenerbahce au avut un mesaj clar pe rețelele de socializare, atașând și o fotografie din care reiese că offside-ul nu a existat la golul anulat de VAR: "Ce e asta? Ajunge! La faza asta nu e offside", au transmis aceștia pe contul oficial de Twitter.
Deși și-au creat mai multe ocazii în repriza a doua, cei de la Fenerbahce n-au reușit să revină pe tabelă. S-a încheiat 1-0 pentru Galatasaray, rezultat în urma căruia trupa lui Fatih Terim a detronat-o pe Fener în Super Lig. Pentru Ozil, derby-ul cu Galatasaray reprezintă a doua apariție în tricoul lui Fenerbahce. Germanul a jucat 14 minute și în etapa precedentă, în duelul cu Hatayspor, câștigat de echipa sa cu 2-1.