Real Sociedad s-a impus în fața rivalei Athletic Bilbao în finala Cupei Spaniei, scor 1-0. Meciul de la Sevilla, amânat anul trecut din cauza pandemiei de coronavirus, a fost decis de golul marcat de Oyarzabal în minutul 63.
Inigo Martinez, fundașul lui Bilbao, l-a faultat în careu pe Portu, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri, după intervenția tehnologiei VAR. Oyarzabal și-a asumat responsabilitatea și a transformat.
Copa del Rey
VIDEO. Real Sociedad, la primul trofeu după 34 de ani! Antrenorul bascilor s-a dezlănțuit după meci
04/04/2021 LA 11:12

Real Sociedad a câștigat Cupa Spaniei, după o finală cu Athletic Bilbao

Bilbao n-a avut forța să restabilească egalitatea, iar Real Sociedad și-a trecut în palmares cea de-a 3-a Cupă a Spaniei din istoria clubului, după cele câștigate în 1909 și 1987.
Astfel, Sociedad a spart "gheața" și a cucerit primul trofeu după o pauză de 34 de ani.
Interesant este că finala Cupei Spaniei (ediția 2020/2021) se va disputa peste numai două săptămâni. Pe 17 aprilie, Bilbao își putea încerca din nou norocul în ultimul act al competiției, împotriva Barcelonei.
Modul inedit în care au sărbătorit jucătorii lui Athletic Bilbao calificarea în finala Cupei Spaniei
06/03/2020 LA 08:07
Real, eliminată din "sferturile" Cupei Spaniei, după ce a fost condusă cu 3-0 pe Santiago Bernabeu
06/02/2020 LA 20:14