• Gnagnon
    16'
Înaintea meciului

CFR 1907 Cluj - Rennes

Europa League - Eurosport îți oferă live scorul meciului de baschet dintre Fotbal și CFR 1907 Cluj. Partida începe la 19:30 pe 5 octombrie 2021. Acoperirea noastră live îți permite să prinzi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Dan Petrescu și Bruno Genesio? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între CFR 1907 Cluj și Rennes. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru CFR 1907 Cluj și Rennes. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge
Min 90+6

Gol și la Roma, dar pentru Celtic. CFR învinge, iar clujenii sunt ca și calificați în primăvara europeană. Campioana României mai are nevoie de un singur punct pentru a fi matematic în fazele eliminatorii ale competiției.

90+4
Rennes

Rennes introduce mingea în poartă, după o fază incredibilă, în care clujenii s-au apărat cu doi fundași pe linia porții. Arbitrul a văzut perfect un henț al unui jucător al francezilor și golul e anulat.

Min 90+2
Rennes

O nouă intervenție excelentă a lui Arlauskis, care, fără doar și poate, este omul meciului.

Min 90+1
CFR 1907 Cluj

Rondon este eliminat, după o intrare brutală. 6 minute s-au arătat de la margine, astfel că finalul va fi unul de foc.

Min 88

Paun intră în locul lui Deac

Min 88

GOOOOOOOOOOOOOOL CFR!!!!! Rondon, care a ratat incredibil mai devreme, marchează pentru clujeni cu o lovitură de cap, la capătul unui corner. Campioana României, aproape de o victorie uriașă!!!!!

Min 85
Rennes

Gboho vede galben, pentru o intrare dură.

Min 84
Rennes

Bourigeaud nu mai poate continua. În locul lui intră un fotbalist de 20 de ani, Guitane, aflat la debutul în cupele europene.

Min 80

Rondon ratează ocazia meciului pentru CFR. După un duel aerian în care niciunul dintre jucătorii angajați nu a atins mingea, vârful clujenilor s-a rezit cu mingea în gheată. Din poziție ideală, a tras cu șiretul, dar balonul a trecut pe lângă, din păcate.

Se anunță un final de foc la poarta lui CFR. Rennes a ajuns la o posesie de peste 60%.

Min 76

Formidabil din nou Arlauskis! Portarul CFR-ului respinge de sub bară un șut al lui Bourigeaud. Lituanianul acuză o accidentare, după ce a căzut destul de rău.

Min 74

O nouă schimbare la CFR. Peteleu este înlocuit cu Hoban. Bordeianu va evolua, probabil, fundaș dreapta.

Min 71

Dan Petrescu îl trimite pe Rondon în locul lui Traore, în speranța că acesta va putea să colaboreze mai eficient cu Omrani.

Min 68

CFR caută să fragmenteze cât mai mult jocul. Omrani îl faultează pe Bourigeaud.

Min 66
Rennes

Dublă schimbare la Rennes. Au ieșit Del Castillo și Hunou, în locul lor intrând Siebatcheu și Gboho.

Min 62

Niang acuză o accidentare, după un fault al lui Culio. Reluările arată că mijlocașul lui CFR a avut o intervenție cu talpa, pentru care merita galben. Din fericire, argentinianul a scăpat de sancțiune, centralul nesesizând intrarea sa.

Dan Petrescu e precum un leu în cușcă pe margine, nemulțumit că echipa sa e dominată și în partea secundă. Din fericire, presiunea lui Rennes nu s-a concretizat și pe tabela de marcaj.

Min 53

Arlauskis e providențial încă o dată. Lituanianul respinge cu piciorul un gol ca și făcut, la un șut din apropiere al lui Raphinha.

Min 50

Acțiune prelungită de atac a CFR-ului. Clujenii ratează prin Culio, la cea mai închegată fază a campioanei României în acest meci. Romain Salin respinge superb șutul excelent al mijlocașului lui "Super Dan".

Min 47

Repriza secundă începe în aceeași notă de dominare a lui Rennes. Arlauskis e din nou la post la o acțiune periculoasă a francezilor, dar de la margine se semnalizase oricum off-side.

Min 46

Start în repriza secundă de la Cluj. Nicio modificare la pauză în cele două formații.

Min 45+1

Pauză la Cluj. Fără gol în disputa CFR - Rennes.

Min 43

41%-59% este posesia balonului, cu două minute înainte de pauză. CFR e norocoasă cu scorul de pe tabelă, dar cu siguranță la pauză Dan Petrescu va încerca să schimbe ceva.

Min 40
Rennes

Rennes e în continuare mult mai periculoasă. Hunou scapă spre poarta lui Arlauskis, dar din fericire pierde momentul prielnic pasei decisive și e deposedat. Va fi corner pentru oaspeți.

Vești excelente de la Roma! Celtic a egalat-o pe Lazio, după ce Forrest a reușit să îl învingă pe Strakosha. Lazio - Celtic 1-1.

Min 36
Rennes

Arlauskis este imens. Portarul clujenilor are o intervenție fantastică, la o lovitură de cap a lui Niang. Vârful lui Rennes a câștigat fără probleme duelul aerian cu Peteleu, a trimis excelent mingea cu o lovitură de cap puternică, însă Arla a respins în corner.

Min 33

Camora centrează excelent pentru Deac, însă internaționalul nostru nu găsește forța necesară pentru a plasa mingea în poarta lui Rennes. Goalkeeperul francez intervine fără probleme.

Min 30

Traore vede galben, pentru un cot aplicat lui Da Silva.

Min 26

Raphinha și Culio au nevoie de îngrijiri medicale, după ce s-au dat cap în cap. Ambii pot continua.

Min 23

Traore îi pasează excelent lui Culio, al cărui șut centrare e oprit de portarul lui Rennes chiar din fața lui Omrani.

În celălalt meci al grupei, Lazio a deschis scorul cu Celtic prin golgheterul Immobile. Situația e extrem de echilbirată în grupa E: la aceste scoruri, Celtic și CFR au 7 puncte, iar Lazio e la cota 6.

Min 20
Rennes

Traore îl faultează pe Omrani, dar arbitrul nu dictează nimic. Rennes scapă pe contra-atac, însă din fericire faza ofensivă a formației din Hexagon nu se concretizează.

Min 18

A treia ocazie pentru formația din Ligue 1. Raphinha, fotbalist cumpărat cu 19 milioane de euro de la Sporting, primește o pasă în careu. Întoarce un fundaș al CFR-ului și încearcă să plaseze balonul în vinclu. Mingea se duce, însă, mult peste.

Min 15
Rennes

Gnagnon este avertizat pentru faulturi repetate.

Min 13
Rennes

Niang ratează o ocazie excelentă pentru oaspeți. Atacantul francezilor încearcă să "pună" mingea în vinclu, dar lituanianul din poarta CFR-ului intervine spectaculos, trimițând mingea în corner.

Min 6
Rennes

Adrien Hunou e aproape de gol, dar Arlauskis este providențial pentru ardeleni.

Min 3

Primă ocazie pentru campioana României. La o lovitură liberă de pe stânga, centrarea lui Deac e reluată de Traore, dar mingea trece pe lângă.

Min 1

A început partida din Gruia.

19:38

9,7 milioane de euro a încasat CFR în acest an de la UEFA, mai mult decât oricare dintre rivalele din grupă. Asta pentru că echipa lui Dan Petrescu a intrat mult mai repede în competiție, evoluând în preliminariile Champions League.

19:21

CFR mizează că, până la ora startului partidei, în tribune vor fi aproximativ 14.000 de spectatori.

19:01

Avem și echipa de start a lui Rennes:

Rennes (4-4-2): Salin - Traore, Da Silva, Gnagnon, Maouassa - Del Castillo, Bourigeaud, Grenier, Raphael - M.Niang, Hunou

18:53

Iată echipa de start a CFR-ului:

CFR (4-3-3): Arlauskis - Peteleu, Burcă, Boli, Camora - Bordeianu, Djokovic, Culio - Traore, Omrani, Deac

Cum arată clasamentul grupei E:

• 1 Celtic 7 puncte (G 5-2)
  • 2 CFR Cluj 6p (G 3-3)
  • 3 Lazio 3p (G 4-5)
  • 4 Rennes 1p (G 2-4)

Francezii, în căutarea revanșei

Rennes caută victoria cu CFR Cluj, iar antrenorul echipei de pe locul 4 în grupa E, Julien Stephan, a spus despre meciul tur că este în trecut, iar că cel de la Cluj va fi cu adevărat cel care contează pentru echipa pe care o pregătește: "Cu CFR Cluj va fi un sfert de finală. Dacă-l vom câştiga, vom avea dreptul că mergem să jucăm o semifinală la Glasgow. Aceasta este starea de spirit pe care trebuie să o avem. Am obţinut un punct din nouă în primele trei meciuri, dintre care două au fost acasă. Ne trebuie cel puţin şapte puncte, chiar nouă dacă vrem să trecem de grupe. Este o misiune extrem de complicată. Vom juca împotriva unei echipe CFR Cluj bine poziţionată. Dacă vor câştiga ei, vor fi aproape calificaţi. Comportamentul celor două echipe va fi diferit. Nu trebuie să ne gândim la ce a fost în urmă cu 15 zile. Cluj va juca acasă. Obiectivul va fi să terminăm în 11, să facem un joc foarte bun şi să arătăm progres în joc. Va trebuie să menţinem un nivel înalt de intensitate tot meciul. Vrem să mulţumim şi publicul numeros care va veni să ne vadă. Ştim că vor fi peste 500 de suporteri alături de noi. Va trebui să dăm 200 la sută pentru a face un joc mare".

De partea cealaltă, Dan Petrescu a vorbit și el despre meciul de joi: "Dacă vom bate vom avea tot şansa a treia (de calificare în primăvara europeană). Lazio dacă va bate cu Celtic nu e nicio diferenţă. Vom juca apoi la Lazio, unde e greu de câştigat, şi ultimul meci acasă cu Celtic, care pierde foarte greu meciuri. Suntem în urmă cu vreo 40 de milioane de euro la fiecare echipă cu care jucăm. Când noi jucăm cu Clinceni este normal că suntem favoriţi cerţi. Când jucăm cu Rennes, Rennes e favorită, Celtic e favorită, Lazio e favorită. Bugetul vorbeşte în fotbal. Restul e vrăjeală. Dacă ai bani, ai de toate. Dacă n-ai, greu să faci performanţă. Suntem în urma lui Rennes, lui Celtic, lui Lazio şi în urma tuturor echipelor din grupele Ligii Europa. Dacă facem rezultate, bravo băieţilor şi bravo la toată lumea. Dacă o echipă din România joacă în cupele europene Dan Petrescu ţine numai cu echipa din România, asta-i clar. Nu ştiu toată lumea ce face. După meciul cu Rennes şi eu am fost supărat pe repriza a doua, pe ce am jucat. Dar după ce am văzut meciul Chelsea – Ajax ieri, nu mai sunt supărat".