FCSB și Farul domină competiția și la tineret! Cele două vor disputa finala care duce în Youth League

Dani Morar

Actualizat 28/04/2024 la 17:01 GMT+3

FCSB și Farul Constanța s-au duelat sâmbătă seara pentru titlul de campioană a SuperLigii, iar duminică, echipele de tineret ale celor două cluburi s-au calificat în finala Ligii Naționale, urmând ca învingătoarea să se califice în UEFA Youth League.

Farul, echipa de tineret. Sursa: academiahagi.ro.

FCSB a câștigat sâmbătă seara titlul de campioană a SuperLigii României, după un duel cu Farul Constanța, campioana de anul trecut. O zi mai târziu, echipa de tineret a roș-alabștrilor s-a calificat în finala Ligii de tineret, unde o va întâlni tot pe Farul.
"În manșa tur a semifinalelor, disputată în urmă cu o săptămână, Universitatea Cluj a câștigat pe teren propriu cu Farul Constanța, scor 1-0, iar FCSB și Universitatea Craiova au remizat pe terenul formației bucureștene, scor 3-3.
În meciurile retur, disputate astăzi, 28 aprilie, Farul Constanța a trecut de Universitatea Cluj cu 4-0, în timp ce în meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB a fost nevoie de lovituri de departajare pentru a se stabili învingătoarea, FCSB ieșind câștigătoare la loteria penalty-urilor, scor 6-5!
În meciul de la Constanța, Farul a deschis scorul în minutul 18 prin Iustin Doicaru, același jucător majorând diferența în cea de-a doua repriză, în minutul 52. Darius Grosu în minutul 70 și Luca Băsceanu în minutul 90+1 au dus scorul la 4-0 și Farul va evolua în finala Ligii de Tineret în acest sezon!
În cealaltă semifinală, disputată la Craiova, rezultatul a fost egal după primele 90 de minute, scor 0-0, astfel încât s-a trecut la lovituri de departajare. Mihai Ninaci pentru Universitate Craiova, respectiv Marius Miruță pentru FCSB sunt jucătorii care au ratat de la punctul cu var în prima serie de 5 penalty-uri. Alexandru Maxim, portarul FCSB-ului a apărat penalty-ul decisiv, executat de Florin Gașpăr, și FCSB va evolua în finala campionatului împotriva Farului!", se arată pe site-ul FRF.ro.

Astfel FCSB și Farul își vor disputa finala Ligii de Tineret, iar câștigătoarea va reprezenta România în UEFA Youth League.
Finala mică și finala mare se vor juca duminică, 26 mai, pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște, locul unde Universitatea Craiova câștiga prima ediție a Ligii de Tineret în sezonul precedent după o finală cu UTA Arad.
Finala mică dintre Universitatea Craiova și U Cluj va avea loc de la ora 11:00, în timp ce finala mare dintre FCSB și Farul se va disputa de la ora 15:00, partidele putând fi urmărite în exclusivitate pe FRF.tv.