UPDATE / În urma meciurilor din această seară, s-au stabilit clasamentele finale în cele mai multe grupe, cu o singură excepție: grupa F, din care nu s-a jucat duelul dintre Atalanta și Villarreal.
În grupa E, Bayern s-a calificat în optimile Champions League cu maximum de puncte, 18, fiind neînvinsă în faza grupelor. Nemții i-au învins în această seară pe cei de la Barcelona, cu scorul de 3-0, catalanii fiind eliminați din cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent. Depășită în clasamentul grupei E de Benfica, portughezii câștigând în fața lui Dinamo Kiev cu 2-0, echipa lui Xavi va merge în 16-imile Europa League, lucru care nu s-a mai întâmplat de peste 20 de ani.
Chelsea - Tottenham | Își ia Conte revanșa pentru eliminarea din FA Cup?
ACUM 5 ORE
În grupa F, Manchester United este calificată în următoarea fază a competiției, de pe locul 1, cu 11 puncte, mâine urmând a fi decisă cealaltă echipă care va juca în optimile UCL. Englezii au remizat în această seară, scor 1-1, cu Young Boys, care a fost eliminată din cupele europene.
În grupa G, Lille și Salzburg au obținut biletele pentru optimile Champions League, trecând de Wolfsburg (1-3), respectiv Sevilla (1-0). Francezii au 11 puncte, iar austriecii 10, în timp ce pe locul 3 al clasamentului se află Sevilla, care va juca în 16-imile Europa League.
UPDATE / Wolfsburg 1-3 Lille! Steffen a marcat cu un șut puternic, din afara careului.
UPDATE / Wolfsburg 0-3 Lille! Gomes și-a trecut și el numele pe tabelă.
UPDATE / Wolfsburg 0-2 Lille! David a mărit avantajul oaspeților, cu un șut pe jos, în minutul 72.
UPDATE / Bayern 3-0 Barcelona! Musiala a înscris fără probleme în poarta goală, după o pasă ideală a lui Davies.
UPDATE / Salzburg 1-0 Sevilla! Okafor a deschis scorul, în minutul 51, după un assist al lui Karim Adeyemi.
UPDATE / Toate rezultatele după primele 45 de minute:
UPDATE / Bayern 2-0 Barcelona! Sane l-a învins pe Ter Stegen, în minutul 43, după o pasă a lui Coman și un șut spectaculos de la distanță.
UPDATE / Manchester United 1-1 Young Boys! Rieder a restabilit egalitatea, cu un șut de la marginea careului, după o greșeală în apărarea englezilor.
UPDATE / Bayern 1-0 Barcelona! Muller a deschis scorul la Munchen, în minutul 34, înscriind cu capul din fața porții.
UPDATE / Benfica 2-0 Dinamo Kiev! Gilberto a mărit avantajul gazdelor, în minutul 23.
UPDATE / Meciul dintre Atalanta și Villarreal a fost amânat pentru mâine după-amiază din cauza faptului că terenul este acoperit de zăpadă. Partida se va juca de la ora 16:00.
UPDATE / Benfica 1-0 Dinamo Kiev! Yaremchuk l-a învins pe portarul echipei lui Mircea Lucescu, deschizând scorul, iar portughezii au urcat pe locul 2 al clasamentului grupei E, luându-le locul celor de la Barcelona, care ocupă în acest moment locul 3.
UPDATE / Wolfsburg 0-1 Lille! Yilmaz și-a dus echipa în avantaj, în minutul 11.
UPDATE / Manchester United 1-0 Young Boys! Greenwood a deschis scorul, în minutul 9, printr-un gol superb.
UPDATE / În 15 minute, încep celelalte 6 meciuri ale serii, inclusiv duelul de foc dintre Bayern și Barcelona. Iată cum arată echipele de start:
UPDATE / În urma meciurilor programate de la ora 19:45, a fost stabilit clasamentul grupei H. Juventus, care s-a impus cu 1-0 în fața lui Malmo, a încheiat faza grupelor pe locul 1, cu 15 puncte, în timp ce Chelsea, care a obținut doar o remiză, cu scorul de 3-3, pe terenul celor de la Zenit, ocupă a doua poziție a clasamentului, cu 13 puncte.
Pe locul 3 se află Zenit, care a obținut astfel calificarea în 16-imile Europa League, în timp ce Malmo a fost eliminată, nereușind să înregistreze nicio victorie în acest sezon și încheind grupele cu un singur punct.
UPDATE / Zenit 3-3 Chelsea! Erokhin a egalat într-al patrulea minut de prelungiri după un șut superb, la colțul stâng.
UPDATE / Zenit 2-3 Chelsea! Werner a reușit dubla, cu un șut pe jos, pe mijlocul porții.
UPDATE / Zenit 2-2 Chelsea! Lukaku a înscris, în minutul 62, în poarta goală, după un assist al lui Werner.
UPDATE / Zenit 2-1 Chelsea! Azmoun i-a dus pe ruși în avantaj, cu 4 minute înainte de pauză, după ce l-a driblat pe Arrizabalaga și a șutat peste el.
UPDATE / Zenit 1-1 Chelsea! Claudinho a restabilit egalitatea, în minutul 38, după o pasă primită de la Santos.
UPDATE / Juventus 1-0 Malmo! Kean și-a dus echipa în avantaj, în minutul 18, după un assist al lui Bernardeschi.
UPDATE / Zenit 0-1 Chelsea! Werner a deschis scorul în minutul 2, cu un șut din interiorul careului, după o lovitură de la colțul terenului.
UPDATE / La ora 19:45 încep primele meciuri ale zilei, Juventus - Malmo și Zenit - Chelsea. Iată cum arată echipele de start:
Juventus - Malmo
Zenit - Chelsea

Faza grupelor din acest sezon de Champions League se va termina în această seară, iar în 3 dintre cele 4 grupe în care a mai rămas de jucat vor fi câteva meciuri extrem de importante.
Principalul punct de atracție va fi partida Bayern Munchen - Barcelona. Catalanii sunt obligați să câștige în Bavaria pentru a nu depinde de rezultatul meciului Benfica - Dinamo Kiev. Dacă lusitanii înving echipa lui Mircea Lucescu, rezultat destul de plauzibil, iar Barcelona nu câștigă la Munchen, gruparea blaugrana va rata optimile de finală din cea mai importantă competiție intercluburi pentru prima dată în ultimii 18 ani.
Forma echipei lui Xavi nu este deloc una strălucită, dar Bayern va avea câțiva absenți importanți. În plus, gazdele nu vor avea parte de susținerea fanilor, meciul urmând a se juca fără spectatori din cauza restricților din Bavaria. Deși meciul nu are nicio miză pentru campioana Germaniei, Julian Nagelsmann a ținut să precizeze că va folosi cea mai bună echipă pe care o va avea la dispoziție, transmițându-le celor de la Benfica faptul că formația sa va da totul pentru un rezultat pozitiv.

Grupa G este de departe cea mai echilibrată dintre toate. Înaintea ultimelor dueluri: RB Salzburg - Sevilla și Wolfsburg - Lille, toate cele 4 echipe sunt la mâna lor pentru a obține biletele pentru optimi. Cu alte cuvinte, echipele care vor câștiga vor fi sigure de prezența în primăvara Champions League.
Lille și Salzburg pornesc cu prima șansă la calificare, deoarece au și variantele unor remize în partidele din această seară.
În grupa F va avea loc o altă confruntare care se va juca cu calificarea pe masă. Este vorba despre duelul de la Bergamo dintre Atalanta și Villarreal. Ibericii au un punct în plus, astfel că lombarzii sunt obligați să câștige pentru a avansa din nou în fazele eliminatorii. Manchester United a câștigat deja această grupă, astfel că meciul cu Young Boys va fi doar unul de palmares pentru "diavoli". Elvețienii au și ei șanse mici să mai spere la ceva, deoarece trebuie să câștige pe Old Trafford și să spre că Atalanta va pierde cu Villarreal, asta pentru a termina grupa pe locul 3 și a merge în 16-imile Europa League.
În fine, în Grupa H, Chelsea și Juventus duc o luptă de la distanță pentru prima poziție. Cele două echipe se află la egalitate de puncte, situație în care londonezii vor fi pe locul 1 la final, grație rezultatelor mai bune din meciurile directe. Așadar, Juvenstus trebuie să obțină acasă cu Malmo un rezultat mai bun decât cel pe care-l va scoate campioana Europei în deplasarea de la Zenit. În mod normal, echipa lui Tuchel nu ar trebui să aibă probleme în a se impune la Sankt Petersburg, mai ales că rușii sunt siguri de locul 3, care-i duce în Europa League.
Cele mai importante aspecte de pe parcursul celor 8 partide din această seară vor putea fi urmărite în format LIVE TEXT pe site-ul eurosport.ro.
Adama Traore, între Tottenham și Barcelona! Care este prima ofertă pe care Wolves a refuzat-o