Lionel Messi a strălucit încă o dată în meciul cu Real Valladolid, câștigat de catalani cu 3-0, în etapa a 15-a din La Liga.
Atacantul argentinian a marcat al 3-lea gol al catalanilor și a intrat în istoria fotbalului, devenind jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise pentru o singură echipă: 644. Messi l-a depășit în această ierarhie fantastică pe legendarul Pele, care a înscris 643 de goluri pentru Santos în perioada 1956-1974.
Messi a fost găsit cu o pasă minunată cu călcâiul de puștiul Pedri în minutul 65 și a finalizat cu un șut la colțul lung. Căpitanul Barcelonei a contribuit și la primul gol al partidei, când i-a pasat decisiv lui Lenglet. A fost primul assist al sezonului pentru Messi. Braithwaite a stabilit scorul pauzei în minutul 35, servit de Dest.
Ernesto Valverde: "E mai bine ca oamenii să nu știe adevărul despre Leo Messi"
19/08/2021 LA 14:39

Messi l-a depășit pe Pele și a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pentru un singur club

A fost prima victorie a Barcelonei în ultimele 5 meciuri din campionat. În urma rezultatului de pe terenul lui Valladolid, trupa lui Ronald Koeman se menține pe locul 5 în La Liga, la 8 puncte în spatele liderului Atletico Madrid și la 5 în spatele rivalei Real Madrid, care ocupă locul secund.
"Când am început să joc fotbal nu m-am gândit că voi ajunge să bat vreun record. Mai ales pe cel deținut de Pele. Nu pot decât să le mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat de-a lungul anilor, colegilor de echipă, familiei mele, prietenilor și oamenilor care mă susțin în fiecare zi. Vă îmbrățișez!", a scris Messi, pe contul de Facebook.
Laporta, atac fără precedent la Bartomeu: "A ruinat Barcelona!" Care este noul plafon salarial
16/08/2021 LA 11:19
"Nu sunt bani!" Leo Messi și-a anunțat colegii de la Barcelona că pleacă de la echipă pe WhatsApp
12/08/2021 LA 17:59