Pique, după înfrângerea în El Clasico: "Cel mai slab Madrid pe care l-am văzut eu" Replica lui Ramos

Sebastian Ujica

Actualizat 02/03/2020 la 08:38 GMT+2

Real Madrid a câștigat El Clasico în fața Barcelonei cu scorul de 2-0 și a devenit principala favorită la câștigarea titlului în acest sezon.

Vinicius (Real Madrid) and Pique (Barcelona) - La Liga 2020

Credit imagine: EFE

Gerard Pique i-a atacat pe cei de la Real Madrid după El Clasico, fundașul Barcelonei fiind critic la adresa jocului din prima repriză al "galacticilor". Barcelona a controlat prima repriză, însă Real a revenit după pauză cu 2 goluri și a câștigat marele derby.
Am controlat jocul în prima repriză. A fost unul dintre cele mai slabe meciuri făcute de Real Madrid de când joc eu contra lor pe Santiago Bernabeu în prima repriză. În repriza secundă, au răspuns și au marcat primul gol într-un mod dezamăgitor pentru noi
Dacă am fi reușit să profităm de jocul lor din prima repriză... Nu o spun ca pe o critică, fiecare echipă are propriile probleme. Nici noi nu suntem foarte buni. Am reușit să ne impunem autoritatea. Dacă profitam de ocaziile noastre din prima repriză, ar fi fost un adevărat munte pe care să se cațere. Au revenit cu forțe proaspete și noi am fost afectați, însă nu renunțăm. Cred că putem în continuare să câștigăm La Liga

Replica dată de Sergio Ramos

Căpitanul celor de la Real Madrid, Sergio Ramos, i-a răspuns rapid celui alături de care a făcut mulți ani cuplu la echipa națională a Spaniei.
Opinia fiecăruia trebuie respectată. Aș semna imediat să câștigăm fiecare El Clasico având o primă repriză atât de slabă cum spune el. Abordarea a fost diferită. În prima repriză le-am cedat mingea și a partea a doua am decis să ieșim la joc. Nu erau atât de proaspeți și am început să generăm ocazii
Voiam să revenim pe primul loc după ultimele rezultate și ce mod mai bun să reușești asta decât pe propriul teren în fața unei echipe grozave ca Barca? Era o oportunitate unică să depindem doar de noi. Sunt 3 puncte importante însă mai este mult de jucat. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ
Vincius Jr și Mariano Diaz au marcat cele 2 goluri care o duc pe Real Madrid pe primul loc în La Liga cu 56 de puncte, cu unul mai mult decât marea rivală. Sevilla se află pe locul 3 cu 10 puncte mai puțin, în timp ce Getafe este pe locul 4. Atletico Madrid este doar pe locul 5 după ce s-a încurcat în weekend, 1-1 cu Espanyol.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.