Seară istorică pentru Lionel Messi. Argentinianul a înscris golul cu numărul 700 al carierei

Distribuie cu
Copiere

La panenka de Lionel Messi face à l'Atlético

DeVlad Dumitrescu
01/07/2020 la 05:26

Lionel Messi a înscris al 700-lea gol al carierei printr-un penalty din a doua repriză a meciului cu Atletico Madrid.

Golgheterul all-time al Barcelonei a ajuns la această bornă istorică printr-un penalty prin care Barcelona a preluat conducerea în minutul 50. Meciul s-a încheiat ulterior la egalitate, 2-2 iar șansele catalanilor la titlu au scăzut semnificativ însă execuția argentinianului a fost sublimă.

Messi ajunsese la 699 de goluri după ce a marcat tot din penalty împotriva celor de la Leganes acum două săptămâni însă argentinianul nu a mai reușit să înscrie în ultimele trei meciuri împotriva celor de la Sevilla, Athletic Bilbao și Celta Vigo pentru ca într-un final să ajungă la această cifră remarcabilă cu Atletico.

Real Madrid îi răspunde lui Bartomeu în scandalul VAR: "Zgomotul din exterior nu contează!"

ACUM 4 ORE

Messi, în vârstă de 33 de ani, este golgheterul all time al Barcelonei cu 630 de goluri pentru clubul la care și-a petrecut întreaga carieră în timp ce pentru naționala Argentinei el a marcat de 70 de ori.

Barcelona - Atletico Madrid 2-2

Barcelona a reușit doar un egal, 2-2, cu Atletico Madrid acasă pe Camp Nou iar Real Madrid s-ar putea distanța la patru puncte dacă o va învinge pe Getafe.

Messi nu a sărbătorit prea mult însă după marcarea golului cu nr. 700 pentru că în minutul 64 Atletico a egalat. Tot din penalty evident. Deși au avut loc câteva consultări cu VAR-ul, până la urmă lovitura de la 11m s-a acordat iar Saul a marcat din nou. Mingea a trecut chiar prin degetele lui Ter Stegen dar germanul nu a mai avut ce face.

A urmat apoi o dominare destul de sterilă a Barcelonei pentru tot restul meciului, însă fără ocazii importante. Interesant că Setien a ales să îl introducă pe Griezmann abia în minutul 90 în aceste condiții. Așadar Barcelona se încurcă din nou și îi pune practic titlul pe tavă lui Real Madrid după o partidă destul de nereușită în care Messi&co au jucat lent, previzibil și ineficient.

Cum a fost surprins Gareth Bale pe banca de rezerve. Plecarea galezului de la Real este iminentă

ACUM 5 ORE

Absență de marcă la meciul dintre Real Madrid și Alaves! Marcelo ratează tot restul sezonului