Laporta, noul președinte al Barcelonei, are ca principal obiectiv reconstucția echipei, care nu mai sperie pe nimeni în Europa. De o formație competitivă pare a depinde în mare măsură și prelungirea contractului lui Messi.
Ca atare, sport.es anunță că noua conducere de pe Camp Nou e dispusă la orice sacrificiu pentru a-l aduce pe Haaland, fotbalist intrat și pe radarul marii rivale, Real Madrid. Marea problemă a grupării blaugrana e legată de finanțe. Bartomeu a lăsat clubul cu o datorie de 1,2 miliarde de euro, iar aproximativ 300 de milioane trebuie plătite către bănci până la vară. Ca atare, e spațiu mic de manevră pentru prelungirea înțelegerii cu Messi și pentru aducerea lui Haaland.
Real Madrid - Barcelona 2-1 | Messi s-a înfuriat la adresa arbitrilor: "Vorbește cu respect!"
ACUM 11 ORE
Potrivit sursei citate, oficialii catalani au decis deja să vândă cel puțin 5 jucători în vară. Unii dintre ei au cote de piață ridicate, astfel că se preconizează ca Barcelona să obțină peste 300 de milioane de euro din vânzarea lor. Este vorba de Coutinho, Griezmann, Pjanic, Braithwaite, Neto și Junior Firpo, fotbaliști care nu sunt considerați inamovibili din primul "11" al echipei în sezonul viitor.

Laporta, legătură strânsă cu agentul lui Haaland

Până acum, două echipe păreau favorite să obțină în vară semnătura lui Haaland: Manchester United și Real Madrid. Lobo Carrasco, fostul mare jucător al catalanilor, e bun prieten cu Laporta şi a dezvăluit în presa spaniolă că rezultatele votului de duminică pot însemna un transfer istoric pentru club. Noul preşedinte şi agentul lui Haaland, Mino Raiola, sunt în relaţii excelente, ceea ce ar facilita mutarea norvegianului în La Liga. Barcelona are nevoie de o nouă faţă, de un suflu nou, iar un trident ofensiv Fati - Haaland - Pedri ar asigura goluri pe bandă rulantă pentru mai bine de un deceniu.
"Există relații interne foarte bune între Laporta și Mino Raiola, agentul jucătorului, așa că orice poate fi realizat. Eu am încredere că Haaland va fi transferat de Barcelona", a spus Carrasco pentru El Chiringuito.

Haaland, omul record

Tânărul fotbalist norvegian Erling Haaland a stabilit noi recorduri după faza optimilor de finală a Ligii Campionilor de săptămâna aceasta, completând o vitrină cu nenumărate alte reușite.
Dubla lui Haaland în confruntarea de marți cu Sevilla, l-a dus pe norvegian la 20 de goluri marcate în Liga Campionilor, atacantul Borussiei Dortmund bătând recordul lui Kylian Mbappé, la numărul de goluri reușite în competiția supremă a cluburilor din Europa înainte de vârsta de 21 de ani.
Francezul marcase doar 19 goluri înainte să împlinească 21 de ani, iar ținând cont de faptul că Borussia Dortmund a trecut în sferturi, Haaland are șanse mari să îmbunătățească recordul. Ca o comparație, Messi a marcat doar 8 goluri până la 21 de ani, iar Ronaldo nici unul.
Norvegianul deține astfel recordul și pentru cel mai tânăr jucător care ajunge la 20 de goluri marcate în CL, fiind defapt singurul care reușește această performanță înainte de 21 de ani. El este și fotbalistul care a atins cel mai repede cotele de 10 și de 20 de goluri marcate în competiție, din perspectiva meciurilor jucate. Astfel, norvegianului i-au trebuit doar 14 meciuri ca să înscrie 20 de goluri și numai 8 meciuri, pentru a bifa primele sale 10 reușite.
Din acest punct de vedere, el deține recordul și în ceea ce privește primul gol marcat în CL, la egalitate cu Benzema, ambii marcând chiar la debutul în competiție. Diferența o face faptul că norvegianul a marcat la debut un hat-trick în prima repriză, primul gol al său fiind reușit în minutul 2 al partidei cu Genk, din 17 septembrie 2019, meci în care l-a avut adversar pe românul Ianis Hagi.
Real Madrid - Barcelona | Hagi a prefaţat El Clasico: cine sunt urmaşii săi în cele două loturi
09/04/2021 LA 12:01