După egalul cu Eintracht, din manşa tur a sferturilor Europa League, Barcelona nu şi-a permis să se relaxeze, pentru că în faţă, în etapa 31 din La Liga, îi stătea Levante. O formaţie care încă se încăpăţânează să creadă că se poate salva şi care a devenit o mare problemă pentru catalani, în ultimele sezoane (i-a dat în două rânduri 3 goluri şi o dată chiar 5 goluri Barcelonei, pe teren propriu).
După o primă repriză destul de ştearsă, fără gol, a urmat o a doua parte incredibilă. Morales a deschis scorul din penaltz în minutul 52, pentru ca 4 minute mai târziu celălalt vârf al gazdelor, Marti, să execute el noua lovitură de pedeapsă acordată de centralul Manuera Montero. Ter Stegen a intervenit însă salvator şi a ţinut Barcelona în joc.
Trezită de introducerile lui Pedri şi Gavi, Barcelona a revenit în joc după o oră. Aubameyang a egalat, din assistul lui Dembele (al 7-lea în ultimele 8 partide în toate competiţiile), pentru ca apoi nou intraţii Gavi şi Pedri să combine pentru golul de 2-1, cu ultimul la finalizare.
Bundesliga
Bayern îl va ceda pe Lewandowski la Barcelona doar dacă va reuși să transfere un atacant de top
ACUM 7 ORE
Aubameyang e primul jucător care să înscrie 8 goluri în primele sale 9 partide de La Liga în tricoul Barcelonei de la Ronaldo, în perioada septembrie - octombrie 1996.
Barcelona părea că se îndreaptă spre un succes, însă Levante a mai beneficiat de un penalty, în minutul 83, transformat de Melero.
CITEŞTE ŞI:
GUARDIOLA - KLOPP SE TRANSFORMĂ ÎN CEA MAI FRUMOASĂ RIVALITATE! CUVINTE URIAȘE ALE LUI PEP LA ADRESA GERMANULUI

Barcelona a primit pentru prima oară în istorie 3 penaltyuri împotriva sa

Pentru prima oară în istoria sa, Barcelona a primit 3 penaltyuri în defavoarea sa. În ultimele 2000 de meciuri din La Liga, se întâmplase doar o dată ca o formație să primească 3 lovituri de la 11 metri într-un meci, dar acum asistăm la un asemenea scenariu de două ori în 8 zile. Pentru că Real Madrid a primit runda trecută 3 penaltyuri, în disputa cu Celta Vigo.
Nu s-a terminat, însă, 2-2, în prelungiri Luuk de Jong, intrat în locul lui Aubameyang, reuşind golul victoriei, după o pasă a lui Jordi Alba.
Barcelona rămâne pe locul 2 în La Liga, la 12 puncte de Real Madrid, dar are acum 3 puncte avans faţă de locul 4, Atletico Madrid, după ce campioana a pierdut la Mallorca, 0-1.
Turneul ATP Masters 1000 de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player!
Real Madrid, Barcelona și Atletico, fără victorie în penultima etapă din La Liga! Rezultatele serii