Live Blog Europa League | Tottenham, Rangers și Milan merg mai departe

Actualizat 18/09/2020 la 00:37 GMT+3

Eurosport.ro vă ține la curent cu cele mai importante rezultate din această seară din Europa League.

Ibrahimovic Shamrock Rovers Milan

• AC Milan s-a calificat mai departe după o victorie cu 2-0 la echipa irlandeză Shamrock Rovers. Zlatan Ibrahimovic și Hakan Çalhanoğlu au fost marcatorii celor două goluri. Acesta este primul gol pentru Ibrahimovic în tricoul Milanului din 2012 atunci când a marcat împotriva lui Arsenal.
  • Meciul din această seară dintre Riga FC (Letonia) și Tre Fiori (San Marino) a fost întrerupt și în cele din urmă abandonat din cauza îngrijorărilor privind siguranța stadionului. Riga vrea rejucarea chiar mâine dar Tre Fiori are deja rezervat un zbor charter pentru drumul înapoi spre casă. Bucăți din stadion au început să cadă iar după meci antrenorul celor de la Riga a declarat că este convins ”99% că meciul nu se va mai rejuca”.
  • Djurgarden a învins pe FC Europa și va juca cu CFR în turul 3 Europa League. Campioana Suediei a deschis scorul în minutul 42 prin Curtis Edwards însă s-a văzut egalată în minutul 57 de echipa din Gibraltar. Totuși, oaspeții au primit cartonaș roșu în minutul 62 iar Fredrik Ulvestad a marcat pentru suedezi șapte minute mai târziu.
  • Djugarden este actuala campioană a Suediei, echipa cucerind titlul intern de 12 ori și cupa de opt ori. Clubul s-a înființat în 1891 în districtul Johanneshov din capitala Stockholm și beneficiază de un stadion superb, cu o capacitate de 30.000 de locuri denumit Tele2 Arena.
  • Tottenham a trecut cu mari emoții de bulgarii de la Lokomotiv Plovdiv. Chiar dacă Mourinho a trimis în teren jucători ca Lloris, Sissoko, Son sau Kane, bulgarii au fost aproape să producă o mare surpriză și au deschis scorul în minutul 71, prin G.Minchev. Mai apoi, gazdele au rămas în 9 oameni după eliminările lui Karageren și Almeida, iar Tottenham a întors rezultatul în numai 5 minute, prin golurile lui Harry Kane (min. 80 din penalty) și Ndombele (min. 85). Tottenham scapă astfel de o mare rușine și se califică în turul 3 preliminar din Europa League, acolo unde va întâlni formația macedoneană Shkendija, cea care a trecut de FC Botoșani cu 1-0.
  • Glasgow Rangers s-a calificat fără emoții în tur ul 3 preliminar din Europa League, după ce a învins cu 5-0 în deplasare pe Lincoln Red Imps din Gibraltar. Ianis Hagi a fost titular în această partidă și a fost coautor la golul de 4-0, marcat de J.Defoe în minutul 84. În turul următor, formația lui Gerrard va întâlni câștigătoarea partidei dintre Bodo/Glimt și Zalgiris Vilnius.