După un început calm de partidă pe Stamford Bridge, între Chelsea și Arsenal, lucrurile s-au încins brusc în minutul 26, când David Luiz l-a faultat în careu pe Tammy Abraham. Mustafi a trimis prea încet spre propriul portar, iar Tammy Abraham a profitat de ocazie. Atacantul a țâșnit pe lângă Leno și a rămas cu poarta goală în față. David Luiz s-a sacrificat și l-a faultat pe Abraham, deși jucătorul lui Chelsea se afla în careu.

Chelsea - Arsenal | David Luiz a faultat în careu și a primit direct roșu

Arbitrul i-a acordat fundașului brazilian direct cartonașul roșu, spre nemulțumirea lui Luiz, care se gândea că va primi doar galben. Omul care în trecut a jucat chiar la Chelsea a ieșit cu greu de pe teren, în uralele suporterilor formației de pe Stamford Bridge.
Eden Hazard, tot mai nemulțumit de situația de la Real Madrid! Anunțul jurnaliștilor belgieni
ACUM 14 ORE
Jorginho, omul cu penalty-urile de la Chelsea, a transformat de la 11 metri cu un șut plasat, lângă bară. Leno i-a ghicit colțul, dar n-a reușit să respingă. Italianul reușise să marcheze și în partida tur din Premier League, când formația lui Lampard s-a impus pe Emirates, scor 1-2.

Chelsea - Arsenal | Jorginho deschide scorul din penalty

Martinelli, cursă de la poartă la poartă

Martinelli a readus zâmbetele pe fețele suporterilor lui Arsenal în minutul 63. Înlocuitorul lui Aubameyang din primul 11 al "tunarilor" a reușit o cursă extraordinară, de la propria poartă. Atacantul de numai 18 ani a profitat de o dezorganizare a lui Chelsea, după un corner executat slab de trupa lui Lampard, și a pornit pe contra-atac. Brazilianul n-a putut fi oprit de nimeni și a finalizat cu mult calm, pe lângă Kepa.
Cu 5 minute rămase pe tabelă, Azpilicueta a găsit spațiul porții lui Leno din careu, după o centrare expediată Hudson-Odoi. Căpitanul lui Chelsea a reușit să înscrie și formația lui Lampard părea din nou să stăpânească partida.

Bellerin, primul gol în actualul sezon

Arsenal, aflată în inferioritate numerică încă din prima repriză, a dat replica decisivă prin Hector Bellerin, în minutul 87. Fundașul spaniol a reușit primul său gol în acest sezon pentru "tunari", cu un șut la colțul lung, de la marginea careului.
S-a încheiat 2-2, la finalul unui meci în care Arsenal a luptat din răsputeri să obțină măcar un egal, deși a jucat cu un om în minus în mare parte a meciului.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia. Rămânem deschiși negocierilor fair play cu Telekom, purtate cu bună credință.
Africa Cup of Nations
Aubameyang se va întoarce în Anglia înainte de finalul Cupei Africii! Care este starea fotbalistului