Premier League | Manchester United - Sheffield 3-0, după un hat-trick reușit de Martial

Actualizat 24/06/2020 la 22:27 GMT+3

Premier League | Manchester United - Sheffield United 3-0. "Diavolii roșii" s-au impus categoric împotriva "Săbiilor", la finalul unui meci în care Anthony Martial a reușit un hat-trick.

United avea nevoie de o victorie în această seară pentru a rămâne în cursa pentru un loc de UEFA Champions League. Trupa pregătită de Ole Gunnar Solskjaer s-a descurcat impecabil în fața lui Sheffield, formație care a impresionat în prima parte a sezonului. "Diavolii roșii" au dominat categoric duelul de pe Old Trafford, iar Martial a deschis scorul după numai 7 minute, reluând în plasă pasa expediată de Marcus Rashford.
Atacantul francez a dublat avantajul lui United înainte de pauză, când s-a aflat încă o dată la momentul și locul potrivit, finalizând excelent pasa oferită de Wan-Bissaka. Eroul serii a reușit hat-trick-ul în minutul 74, când l-a învins pe goalkeeper-ul Moore cu o "scăriță" elegantă, după o pasă filtrantă trimisă de același Rashford.

Premier League | Manchester United rămâne în cursa pentru un loc de Champions League

Grație succesului din această seară, Manchester United s-a apropiat la 2 puncte de Chelsea, care va juca mâine (ora 22:15) contra lui Manchester City, în direct și în exclusivitate la Eurosport 1. De cealaltă parte, Sheffield se află pe poziția a 8-a, după 31 de meciuri disputate.
Tot de la ora 20:00 s-au mai disputat alte 3 meciuri în Premier League:
  • Newcastle - Aston Villa 1-1 (Gayle 68' / Elmohamady 83')
  • Norwich - Everton 0-1 (Keane 55')
  • Wolves - Bournemouth 1-0 (Jimenez 60')