• Giroud
    34'
Înaintea meciului

Chelsea - Aston Villa

Barclays Premier League - Urmărești meciul de Fotbal ​​dintre Chelsea și Aston Villa în direct pe Eurosport. Meciul începe la 19:30 pe 28 decembrie 2020. Acoperirea noastră live îți permite să vezi toate momentele cheie pe măsură ce se întâmplă.
Cine va ieși triumfător în duelul antrenorilor Frank Lampard și Dean Smith? Află răspunsul când începe transmiunea live pe Eurosport.ro

Votează și spune-ne cine va câștiga între Chelsea și Aston Villa. Vezi câteva știri dedicate acestora înainte de meci. Bucură-te de câteva articole dedicate celor două echipe de Fotbal.
Vizitează profilurile noastre detaliate pentru Chelsea și Aston Villa. Obține ultimele informații despre Fotbal: programe, rezultate și clasamente.

30
Highlights

Șterge

Rezumatul meciului Chelsea - Aston Villa 1-1, în etapa a 16-a din Premier League.

Video - Rezumatul meciului Chelsea - Aston Villa 1-1, în etapa a 16-a din Premier League

02:57

Jack Grealish a avut o nouă prestație fantastică în această seară. Căpitanul lui Aston Villa a devenit primul jucător care reușește să creeze minimum 50 de ocazii de gol în actualul sezon din Premier League.

Olivier Giroud a avut un an excelent la Chelsea, reușind să înscrie 18 goluri în toate competițiile. De notat că acestea sunt cele mai bune cifre înregistrate de atacantul francez în ultimii 5 ani. Ultima oară când reușea să înscrie mai mult de 18 goluri se întâmpla în 2015, pe vremea când evolua la Arsenal.

Aston Villa este adversarul favorit al lui Giroud. Campionul mondial din 2018 a marcat în toate cele 7 întâlniri pe care le-a avut cu formația pregătită de Dean Smith de-a lungul carierei.

De când a ajuns pe primul loc în Premier League, pe 5 decembrie, Chelsea a redus teribil motoarele și n-a mai reușit să câștige decât un meci. În ultimele 5 etape, formația lui Lampard a înregistrat o victorie, o remiză și 3 înfrângeri, coborând pe locul 6 în clasament.

FINAL! Chelsea și Aston Villa au încheiat la egalitate duelul de pe Stamford Bridge, scor 1-1. Giroud a deschis scorul la Londra, iar El Ghazi a replicat în debutul reprizei a doua

În urma rezultatului din această seară, cele două echipe au rămas vecine de clasament, cu același număr de puncte (26). Aston Villa, cu 2 meciuri în minus, se află pe locul 5, în timp ce formația lui Frank Lampard ocupă poziția a 6-a.

50'
Aston Villa

GOOOOOOL Aston Villa! El Ghazi restabilește egalitatea în duelul cu Chelsea, în debutul reprizei a doua! Matty Cash a centrat în careu, la a doua bară, iar El Ghazi a reluat din prima, cu latul, printre picioarele portarului Mendy.

34'
Chelsea

GOOOOOOOL Chelsea! Olivier Giroud deschide scorul pe Stamford Bridge! Atacantul francez a fost găsit de o centrare expediată de Chilwell și a finalizat cu capul din plonjon, la colțul scurt. Este golul cu numărul 3 marcat de Giroud în actualul sezon din Premier League.

Echipele de start:

• Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Rudiger, Chilwell - Kante, Jorginho, Mount - Pulisic, Giroud, Hudson-Odoi
  • Rezerve: Abraham, Arrizabalaga, Gilmour, Havertz, Kovacic, Emerson, Silva, Tomori, Werner
  • Manager: Frank Lampard
  • Aston Villa: Martinez - Cash, Hause, Konsa, Targett - Luiz, McGinn - Traore, Grealish, El Ghazi - Watkins
  • Rezerve: Davis, Elomohamady, Engels, Guilbert, Heaton, Hourihane, Nakamba, Ramsey, Taylor
  • Manager: Dean Smith