Roma - Lazio, 1-0, în episodul 184 din Derby della Capitale. Gazdele visează în continuare la Liga Campionilor

Maria Olteanu

Actualizat 06/04/2024 la 21:00 GMT+3

Roma s-a impus la limită, 1-0, pe teren propriu, în fața celor de la Lazio, în derby-ul capitalei Italiei. Gazdele au lovit bara în repriza secundă, în timp ce oaspeții au avut un gol anulat, iar meciul s-a terminat cu succesul la limită al grupării pregătite de Daniele De Rossi.

Die AS Roma hat das Derby gegen Lazio gewonnen

AS Roma și Lazio, rivalele de o viață din capitala Italiei, s-au întâlnit sâmbătă seara într-un joc cu orgolii uriașe contând pentru runda cu numărul 31 din Serie A și totodată într-o partidă cu miză maximă pentru gazde, care aveau nevoie de toate cele trei puncte puse în joc pentru a spera în continuare la un loc de Liga Campionilor.
Un nou episod din Derby della Capitale, cel cu numărul 184, s-a terminat cu succesul gazdelor, obținut la limită, 1-0, după ce unica reușită a lui Lazio, din repriza secundă, a fost anulată.
Unicul gol al primei părți a fost reușit aproape de intrarea la vestiare, în minutul 42, de Mancini, care a deschis scorul în favoarea gazdelor. Fundașul amfitrionilor a trimis cu capul în plasă mingea servită de Dybala, după executarea unui corner.
La 10 minute de la întoarcerea de la cabine, AS Roma a fost aproape de a-și majora ecartul, însă execuția trimisă de El Shaarawy a ajuns în bara porții lui Mandas, iar oaspeții au rămas în meci.
După ce i-a trecut glonțul pe lângă ureche, Lazio a încercat să echilibreze partida pe tabela de marcaj, în căutarea golului de 1-1. Reușita a venit în minutul 63, prin Kamada, dar aceasta a fost anulată de la margine pentru semnalizarea unei poziții neregulamentare.
Partida s-a terminat cu succesul la limită al lui AS Roma, care ajunge la cota 55 în clasament, în timp ce Lazio riscă să piardă poziția a șaptea, având 46 de puncte.
Runda viitoare, AS Roma va juca în deplasare cu Udinese, duminica viitoare, însă până atunci va disputa manșa tur din sferturile de finală ale Europa League, cu AC Milan.
De partea celaltă, Lazio va primi pe teren propriu vizita celor de la Salernitana vineri seara.