Chindia, pas important către menținerea în Liga 1, după victoria cu CS Mioveni din turul barajului

Publicat 09/08/2020 la 23:25 GMT+3

Chindia Târgoviște s-a impus împotriva lui CS Mioveni, scor 2-0, în turul barajul de menținere/promovare în Liga 1.

Chindia Târgoviște - CS Mioveni 2-0, în turul barajului pentru menținere/promvoare în Liga 1

Ovidiu Bic a deschis scorul pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești în minutul 14, cu un șut din interiorul careului. Yameogo a centrat de pe partea dreaptă, iar fundașul Beța a respins defectuos până la Bic. Mijlocașul Chindiei a fentat un adversar și a trimis plasat la colțul scurt, fără speranțe pentru goalkeeper-ul Croitoru.
Josip Ivancic a dublat avantajul formației din Târgoviște cu un sfert de oră înainte de final. Martac a trimis în careu din colțul careului, iar mingea deviată a ajuns cu noroc în zona lui Ivancic, care n-a iertat. Croatul a pus latul din câțiva metri, îndeplinind o formalitate.

Chindia Târgoviște, pas important către menținerea în Liga 1, după victoria cu CS Mioveni

Florea putea duce scorul la 3-0 la scurt timp după golul lui Ivancic, însă a trimis în bară, la finalul unei curse impresionante. CS Mioveni a încercat să reducă din diferență pe final, însă fără succes. S-a încheiat 2-0, rezultat în urma căruia Chindia Târgoviște va porni cu prima șansă în returul de la Mioveni, programat pe 12 august (ora 18:30).
Echipele utilizate:
  • Chindia Târgoviște: Aioani - Martac, Benga, Dinu, Dumtrașcu - Rață, Bic - Neguț, Yameogo, Șerban - Berisha
  • Antrenor: Emil Săndoi
  • CS Mioveni: Croitoru - Alexe, Gherghe, Burnea, Beța - Anghelina, Șerban - Ișfan, Herghelegiu, Rădescu - Balint
  • Antrenor: Claudiu Niculescu