CS U Craiova – Astra Giurgiu 2-1 | Bergodi, debut cu victorie pe banca Universității Craiova

Publicat 19/06/2020 la 22:04 GMT+3

Trupa lui Cristiano Bergodi a avut emoții pe teren propriu cu Astra Giurgiu, dar a reușit până la urmă să debuteze cu dreptul, grație dublei lui Koljic.

Cristiano Bergodi, tehnicianul Universității Craiova

Universitatea Craiova a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a patra a play-off-ului Ligii I, primul joc oficial pentru Cristiano Bergodi pe banca tehnică a oltenilor. Craiovenii au înscris ultimul gol pe final, în minutul 90+1, prin Koljic.
Bosniacul a deschis de altfel și scorul, în minutul 60, dintr-o pasă de excepție a lui Cicâldău. Mai apoi, giurgiuvenii au egalat prin golul marcat de Baicu în minutul 71. Prima repriză a fost extrem de spectaculoasă, însă portarul Astrei, David Lazar, a fost magistral și a scos minge după minge. După acest rezultat, Craiova e pe locul 2, cu 29 de puncte, iar Astra este pe 4, cu 25 de puncte.

Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1-0 | Echipele de start

• Universitatea Craiova (4-3-3): Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa, Acka, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Ivan, Koljic, Mihăilă
  • Rezerve: L. Popescu, Mitran, Vătăjelu, Cosic, Ivanov, Qaka, Baiaram, Bărbuţ, Gustavo
  • Antrenor: Cristiano Bergodi
  • Astra (3-4-3): Lazar - Graovac, Tamaş, Dima - Gheorghe, Simion, Crepulja, Radunovic - Răduţ, Stagl, Alexandru Ioniţă
  • Rezerve: Bolboaşă, Graur, David Bruno, Seto, Balaure, Budescu, Fatai, Baicu.
  • Antrenor: Bogdan Andone