Poli Iași a fost învinsă de Gaz Metan și rămâne pe ultimul loc în Liga I

Publicat 24/01/2021 la 21:23 GMT+2

Gaz Metan Mediaș a învins duminică seara pe Politehnica Iași cu 2-1, pe teren propriu, în primul meci al zilei, în etapa a 18-a a Ligii 1.

Poli Iași

Gaz Metan era neînvinsă de 5 etape în Liga 1, în timp ce Poli Iași venea după o înfrângere pe teren propriu în fața lui FC Botoșani. Echipa din Mediaș a marcat două goluri la interval de 3 minute, în prima repriză, prin Nițu (min. 20) și Valente (min. 23).
Ieșenii au revenit motivați de la vestiare și au ratat două ocazii, însă au fost imediat contrați de gazde, care au creat patru ocazii de poartă, inclusiv un șut în bară ce i-a aparținut lui Deaconu. Poli a redus diferența în minutul 83, cu golul marcat de Djuranovic, din pasa lui Onea. Iașiul a mai ratat o mare ocazie pe final, dar mingea s-a oprit în brațele lui Pleșca.
Gaz Metan Mediaș a obținut toate cele 3 puncte și cu totalul de 23 se menține la 3 puncte distanță de zona play off-ului. Poli Iași rămâne pe ultimul loc și etapa viitoare primește vizita lui UTA Arad.