CFR Cluj câștigă meciul cu Chindia Târgoviște și continuă cursa de urmărire a liderului FCSB

Actualizat 01/02/2021 la 21:54 GMT+2

Campioana Ligii 1, CFR Cluj, continuă să fie aproape de liderul FCSB, la doar un punct distanță, după ce în seara aceasta a învins în deplasare Chindia Târgoviște.

CFR Cluj

Prima repriză a fost echilibrată, însă dâmbovițenii au fost mai aproape de gol în câteva rânduri. 0-0 a fost scorul de la pauză. După reluarea partidei, campioana CFR Cluj a reușit să deschidă scorul din penalty, prin Păun, în minutul 52. Ardelenii au obținut lovitura de la 11 metri după un henț în careu comis de Pițian.
În urma acestui rezultat, CFR Cluj continuă cursa de urmărire a liderului Ligii 1, FCSB, care are cu doar un punct peste campioana en-titre în clasament. Podiumul este completat de CS U Craiova, care are 37 de puncte după 20 de etape parcurse. Pentru ardeleni urmează duelul de pe teren propriu cu FC Viitorul, în timp ce Chindia Târgoviște va da piept cu FC Botoșani în etapa următoare.