Echipa lui Edi Iordănescu a urcat pe primul loc după victoria cu FC Botoșani.

CFR Cluj, victorie fără emoții

CFR a avut parte de un meci mai ușor decât s-a așteptat. Clujenii au început meciul tare și au ratat câteva ocazii bune.
Trei antrenori pentru Rapid după a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu a lui Mihai Iosif
ACUM 14 ORE
În minutul 17, CFR a cerut un penalty la o intervenție a lui Christopher Braun, dar arbitrul a lăsat jocul să continuie.
Islandezul Sigurjonsson a deschis scorul în minutul 26 cu un șut din interiorul careului, la o fază la care portarul moldovenilor a părut că putea face mai mult.
Două minute mai târziu, Sigurjonsson a reușit dubla după o altă greșeală a defensivei lui Croitoru și CFR a intrat la pauză cu un avantaj confortabil.
În repriza a doua, Botoșani a avut o ocazie periculoasă abia în minutul 72, dar Camara a ales o pasă către Al Mawas, în locul unui șut.
În finalul partidei, Latovlevici și Al Mawas au văzut cartonașul roșu după un conflict și ambele echipe au rămas în 10, dar scorul a rămas 2-0 până la final și CFR a urcat pe primul loc, cel puțin până la meciul FCSB-ului.

Clinceni, fără victorie în play-off

După ce a reușit peformanța calificării în play-off, Academica Clinceni a pierdut al patrulea meci la rând.
În primul meci al zilei în din play-off, Sepsi a câștigat cu 1-0 în fața ilfovenilor.