Se îngroașă gluma și am putea asista la un moment istoric! Celtic, lăsată la 9 puncte în spate de revelația sezonului

Hearts a obținut o nouă victorie, de data aceasta categorică, scor 4-0, în etapa cu numărul 11 din campionatul Scoției, distanțându-se la 9 puncte în fața lui Celtic. Dacă va continua parcursul fabulos, ar putea face istorie la finalul sezonului.

Fotbalul: Povestea mea - Iulian Miu: "Am încercat să scap de postul de fundaș stânga"

Sursa video: Eurosport

Pe 26 aprilie, Hearts pierdea pe teren propriu cu Dundee FC, scor 0-1, un rezultat care nu surprindea foarte tare. Totuși, acela a fost unul dintre ultimele momente când gazdele sufereau o înfrângere în 2025. Au urmat patru victorii în play-out-ul campionatului scoțian, iar forma extraordinară a continuat și în actualul sezon, mai întâi în League Cup, unde Hearts a câștigat toate cele patru meciuri din faza grupelor, marcând de fiecare dată câte patru goluri.
Aventura din League Cup s-a încheiat cu o înfrângere la penaltyuri, cu St. Mirren, dar rezultatele din campionat au devenit din ce în ce mai spectaculoase.
În primele 9 etape, Hearts a obținut opt victorii și o înfrângere, înainte ca în runda cu numărul 10 să dea peste Celtic. Era de așteptat ca seria echipei din Edinburgh să ajungă la final, dar ea a produs o surpriză de proporții, câștigând cu scorul de 3-1! Ulterior, Hearts a remizat cu St. Mirren, dar sâmbătă a câștigat din nou, în runda a 12-a, iar gluma se îngroașă pentru Celtic și Rangers.
Hearts a învins-o pe Dundee FC, scor 4-0, ajungând la un total de 29 de puncte, în vreme ce Celtic și Rangers, singurele campioane începând cu sezonul 1985/1986, au 20, respectiv 15 puncte.
Rămâne de văzut dacă echipa din Edinburgh va deveni pentru a 5-a oară campioană în istorie, ultimul titlu venind în 1960, scenariu care ar pune capăt hegemoniei celor două mari rivale care, an de an, s-au bătut la primul loc.

Brighton, Royale Union Saint Gilloise și acum Hearts?

În vară, în acționariatul clubului din capitala Scoției a intrat oficial Tony Bloom, care a făcut o infuzie de capital de aproximativ 10 milioane de lire sterline, în schimbul a 29% din acțiuni.
Omul care s-a transformat din matematician în parior și apoi în miliardar și care a revoluționat fotbalul prin metodele sale bazate pe statistici și analize inspirate din experiența sa în betting, implementate cu succes la Brighton și Royale Union Saint Gilloise, a început să se implice la Hearts în 2023.
Înaintea acestui sezon, după ce a devenit conducător cu acte în club, a declarat că dominația celor două mari echipe din Glasgow poate fi stopată, dar evident că toată lumea l-a luat peste picior.
Căpătând putere în cadrul clubului, Bloom a început să-și impună propria filosofie. Înaintea acestui sezon, pe banca echipei a ajuns Derek McInnes, un om fără rezultate notabile în carieră (în ultimii 3 ani a antrenat la Kilmarnock), iar lotul a fost revoluționat complet, venind 10 jucători noi, mulți dintre ei din țările nordice, de la echipe mai mult decât modeste.
Toate mutările s-au dovedit a fi inspirate și ar putea rezulta într-un sezon istoric, dacă Hearts va reuși să mențină avansul față de Celtic și Rangers.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Iulian Miu și se vede sâmbătă, 1 noiembrie, la ora 20.45, pe Eurosport 1. Fiecare ediție este apoi disponibilă și pe HBO Max.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo