AC Milan, victorie cu Atalanta, într-un meci în care au revenit Maignan și Zlatan Ibrahimovic.Tătărușanu, lăsat pe bancă

Publicat 26/02/2023 la 23:42 GMT+2

AC Milan s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Atalanta, duminică seara, în etapa a 24-a din Serie A. Un autogol al lui Musso și reușita lui Messias au stabilit scorul final al confruntării de pe San Siro.

L'esultanza dei giocatori del Milan, Serie A

Articol scris de Maria Olteanu
AC Milan a primit-o duminică seara, pe San Siro, pe Atalanta, în etapa a 24-a din Serie A
Pioli a început între buturi cu Mike Maignan, pentru prima dată după aproape jumătate de an, Ciprian Tătărușanu fiind lăsat pe bancă în ziua în care presa din Italia a scris că acesta nu își va prelungi în vară înțelegerea cu campioana în exercițiu din Serie A.
Gazdele de la AC Milan s-au impus cu 2-0, după autogolul lui Musso și reușita lui Messias, din final de meci.
Juan Musso a deschis scorul, în minutul 26. Acesta a încercat să respingă, dar a deviat nefericit în proprie poartă, pentru 1-0.
AC Milan a fost aproape să facă 2-0, dar șutul lui Rafael Leao a izbit bara transversală.
Scorul final al duelului de pe San Siro a fost stabilit de Messias, care a securizat cele trei puncte puse în joc, fructificând în gol pasa lui Rafael Leao, din minutul 87.
În finalul jocului, la AC Milan a revenit pe teren și Zlatan Ibrahimovic, cu 15 minute înainte de final, după o pauză din nouă luni, din mai 2022..
Pentru AC Milan urmează acum meciul din deplasare, cu Fiorentina, sâmbătă, 4 martie, de la ora 21:45, și apoi returul din optimile Ligii Campionilor, tot în deplasare, cu Tottenham, pe 8 martie, de la ora 22:00.
De partea cealaltă, Atalanta primește runda viitoare, pe teren propriu, vizita celor de la Udinese, iar apoi se vor deplasa pe terenul liderului Napoli.

• Lecce - Sassuolo 0-1
  • Bologna - Inter 1-0
  • Salernitana - Monza 3-0
  • Udinese - Spezia 2-2