Știrile dimineții: Hagi, mulțumit după remiza cu Rapid. Detaliul care îl va convinge pe Messi să revină la Barcelona

Publicat 02/04/2023 la 08:36 GMT+3

Știrile dimineții: Gică Hagi s-a arătat mulțumit de remiza dintre Rapid și Farul, dezvăluind ce a vorbit cu Adrian Mutu și comentând golul spectaculos al lui Dragoș Nedelcu. Sergiu Aguero a subliniat detaliul care îl va determina pe Lionel Messi să se întoarcă la vară la Barcelona. În tenis, Petra Kvitova a transmis un prim mesaj pe rețelele de socializare după ce s-a impus în finala Miami Open.

Gheorghe Hagi

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Hagi, mulțumit de remiza cu Rapid

Farul a obținut un punct din deplasarea pe terenul celor de la Rapid, meci contând pentru a doua etapă a play-off-ului SuperLigii, care s-a încheiat cu scorul de 1-1.
La finalul partidei, Gică Hagi s-a declarat mulțumit de rezultat, spunând că atât jucătorii săi, cât și giuleștenii au jucat foarte bine, motiv pentru care l-a felicitat pe Adrian Mutu la finalul partidei.
În plus, antrenorul constănțenilor a vorbit despre evoluția lui Dragoș Nedelcu, care a reușit un gol spectaculos și despre care Hagi a spus că are nevoie de mai multe minute.
"Cu toate că ne gândeam să luăm trei puncte și ne doream, ambele echipe au făcut un fotbal bun. Cred că suporterii au fost fantastici, s-au bucurat ambele tabere de fotbal. Mentalitatea noastră e să mergem să jucăm, să marcăm goluri. Asta le-am scris pe tablă. Dacă vrei să câștigi la Rapid, trebuie să marchezi goluri.
Trebuia să marcăm multe goluri, dar asta e. Uneori intră, alteori nu. Băieții au reacționat bine, inclusiv cei care au fost la loturi. Am făcut bine că am folosit 45 și 45 de minute pe copiii care au jucat trei meciuri într-o săptămână. Kiki a venit și el puțin obosit și s-a văzut. Important e că n-am pierdut într-o deplasare grea, unde e greu să câștigi.
Rapid a jucat și în prima repriză la fel, numai că în prima repriză am făcut noi bine. Ne-au surprins de câteva ori, dar am avut ocazii în a doua repriză și puteam să marcăm.
Nedelcu are nevoie să joace. A lipsit foarte mult. Are nevoie de meciuri, să prindă putere. Eu zic că e un mijlocaș defensiv bun, care are execuții foarte bune. Mereu îi place să marcheze de la distanță, are execuții bune, e agresiv, pasează bine.
Ne-am felicitat (n.r. cu Adrian Mutu). Am făcut o muncă foarte bună amândoi în acest an, cu echipe care nu și-au propus să fie acolo, dar suntem acolo, jucăm bine și cred că suporterii s-au bucurat de fotbal. Păcat că s-a terminat egal. Încercăm să avem mentalitate foarte bună, să credem, să avem curaj.
Noi vrem să jucăm. Încercăm în fiecare meci să avem o mentalitate de învingători. Fiecare meci are 3 puncte, mergem să câștigăm, vedem ce scoatem. Cred că avem un lot echilibrat", a declarat Gică Hagi.
Weekend-ul viitor, în a treia etapă a play-off-ului, Farul Constanța va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova.

În ultimele zile, jurnaliștii din Spania au anunțat că șefii Barcelonei au pus la cale un plan amplu prin care să-l readucă pe Messi pe Camp Nou, iar prim-vicepreședintele clubului, Rafa Yuste, a confirmat apoi că există chiar și negocieri în acest sens.
Acest subiect a fost intens dezbătut în presa internațională, iar Sergio Aguero nu a putut sta deoparte. Fostul fotbalist a declarat că este convins că Messi va reveni pe Camp Nou datorită celor petrecute la evenimentul organizat săptămâna trecută la Barcelona.
Atunci, în Final Four-ul Kings League, aproximativ 100.000 de suporteri catalanii i-au scandat numele argentinianului, mesaj care cu siguranță a ajuns la Messi, în opinia lui Aguero.
"Revenirea sa va fi datorită a ceea ce s-a petrecut în acea zi, cu Gerard Pique, în Kings League", a declarat Sergio Aguero, citat de Sport.es.

3. Mesajul Petrei Kvitova după succesul din finala Miami Open

Petra Kvitova, favorită numărul 15 pe tabloul de la Miami Open, a cucerit titlul la competiția din Florida după ce a trecut de capul de serie numărul 10, Elena Rybakina.
Cehoaica, dublă campioană de Grand Slam, s-a impus cu scorul de 7-6 (14), 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 42 de minute de joc, și a cucerit astfel al 30-lea titlu al carierei, al 9-lea titlu WTA 1000.
După meci, Kvitova a transmis un mesaj pe rețelele de socializare. Sportiva a notat că acest trofeu va avea un loc special în inima ei și le-a mulțumit celor care i-au stat alături în aceste zile.
"Titlul cu numărul 30... Mândră, obosită, fericită, recunoscătoare. Vă mulțumesc că mi-ați fost alături în această călătorie nebună. Acest titlu Miami Open va avea mereu un loc special în inima mea", a notat Kvitova pe contul ei de Twitter.