Tătărușanu, lăudat de Conte după prestația extraordinară din Cupa Italiei! Ce a spus despre român

Actualizat 27/01/2021 la 15:24 GMT+2

Ciprian Tătărușanu a reușit unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei, în poarta lui AC Milan. Goalkeeper-ul român a avut mai multe intervenții salvatoare în fața jucătorilor de la Inter, în sferturile de finală ale Cupei Italiei. În cele din urmă, trupa lui Antonio Conte a fost cea care s-a calificat mai departe, cu un gol marcat în minutul 90+7.

Ciprian Tătărușanu, portarul lui AC Milan

Inter s-a impus în fața Milanului în Derby della Madonnina din Cupa Italiei cu 2-1, grație golurilor marcate de Romelu Lukaku (din penalty) și Christian Eriksen. Golul danezului a venit tocmai în minutul 90+7, printr-o execuție sublimă din lovitură liberă la care Ciprian Tătărușanu nu a avut vreo șansă.
Tătărușanu a fost trimis titular de Stefano Pioli în "Derby della Madonnina", în sferturile Cupei Italiei. Portarul român a bifat a 5-a sa apariție la AC Milan și nu a dezamăgit.
Mai mult, goalkeeper-ul retras recent de la naționala României a fost votat omul meciului de celebra publicație Gazzetta dello Sport, datorită paradelor sale fantastice în fața lui Romelu Lukaku, Lautaro Martinez și Alexis Sanchez.
Tătărușanu, în Milan - Roma 3-3

Ciprian Tătărușanu, votat omul meciului de Gazzetta dello Sport, după Inter - Milan 2-1

Portarul român n-a mai avut ce face la penalty-ul executat sub bara transversală de Lukaku și la lovitura liberă expediată în vinclu de Christian Eriksen, în minutul 90+7.
"Nu a jucat Donnarumma (n.r. - titularul obișnuit din poarta Milanului) , dar nu s-a prins nimeni. Nu e vina lui Ciprian că Milan a fost eliminată... el s-a opus la tot.
Două parade în fața lui Lukaku, câte una în fața lui Alexis și Lautaro. Merită aplaudat. La fel, excelent în fața lui Hakimi și Kolarov. A reușit miracole, chiar și în momentele în care presiunea Interului devenise insuportabilă. S-a predat numai la două faze fixe.", a notat Gazzetta dello Sport, care i-a acordat nota 8 românului, cea mai mare primită de "Tătă" în Italia.
Ciprian Tătărușanu

Tătărușanu, lăudat de Conte după prestația extraordinară din Inter - Milan 2-1

La rândul său, Antonio Conte l-a lăudat pe Tătărușanu pentru prestația sa fantastică din meciul din Cupa Italiei. Tehnicianul lui Inter consideră că goalkeeper-ul român a fost "omul meciului", datorită modului în care a reușit să închidă poarta "rossonerilor".
"Am avut inițiativa, am avut mult ocazii, însă goalkeeperul lor a fost omul meciului", a spus Antonio Conte despre Ciprian Tătărușanu, la finalul meciului.
Per total, Inter a trimis 14 șuturi pe poarta lui Tătărușanu, însă numai două l-au învins pe portarul român.
În semifinalele Cupei Italiei, Inter va juca împotriva învingătoarei dintre Juventus și Spal.