Terim, despre punctele forte şi cele slabe ale lui Moruţan. Cum poate ajunge un fotbalist mare

Cristian Mihală

Publicat 01/11/2021 la 08:02 GMT+2

Mijlocaşul român Olimpiu Moruţan a marcat un gol pentru Galatasaray Istanbul, care a învins-o cu 2-0 pe Gaziantep FK, duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 11-a a campionatului de fotbal al Turciei. Fatih Terim a vorbit la superlativ de internaţionalul nostru.

Olimpiu Moruțan (Galatasaray)

Moruţan a deschis scorul în finalul primei reprize (45+3), celălalt gol al echipei antrenate de Fatih Terim fiind înscris de Kerem Akturkoglu (73). Moruţan a jucat 75 de minute, acesta fiind al treilea său gol în Super Lig în 9 partide (are şi două pase decisive).
La finalul meciului, Fatih Terim, legendarul antrenor al grupării cim-bom, a vorbit la superlativ despre Moruţan. Acesta are un talent deosebit, dar trebuie să devină mai puternic fizic, acesta fiind probabil şi motivul pentru care nu a fost încă integralist în vreo partidă de campionat.
"Moruțan e introvertit, dar are calități fotbalistice foarte bune. Poate juca atât în bandă, cât și în centru. Sper că performanța lui să crească, să poată evolua pe cât mai multe poziții și să aibă rezultate atletice superioare", a spus Terim la final.
CITEŞTE ŞI:

Terim are încredere în Moruţan

"Împăratul" e convins că internaţionalul român are toate datele pentru a se transforma într-un jucător important. Are nevoie, pe lângă forţă, şi de un psihic superior. Totuşi, dacă va continua să facă progrese, poate ajunge un fotbalist important.
"Are un picior stâng extrem de bun și inteligență în joc. Va continua să devină mai bun atât mental, cât și tehnic. Dacă va continua să evolueze, are un viitor bun", a mai spus tehnicianul lui Galata.
De notat că celălalt român din lotul lui Terim, mijlocaşul Alexandru Cicâldău a fost integralist la Galatasaray. La oaspeţi, fundaşul Alin Toşca a jucat tot meciul, iar mijlocaşul Alexandru Maxim a evoluat 77 de minute, primind un cartonaş galben în minutul 26.
Galatasaray este pe locul 6 în Superliga Turcă, cu 20 de puncte, la 7 lungimi dinstanţă de liderul surprinzător Trabzonspor.
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.