Rezultatele din prima zi a turneului de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Publicat 22/07/2021 la 16:48 GMT+3

Astăzi s-au desfășurat partidele din prima etapă a grupelor din competiția masculină de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. România a debutat cu o victorie în fața reprezentativei din Honduras, în timp ce Spania, cotată ca mare favorită, a făcut un egal cu naționala Egiptului.

Honduras - România la Jocurile Olimpice

România a început cu dreptul Jocurile Olimpice de la Tokyo. Naționala lui Mirel Rădoi a câștigat cu 1-0 partida împotriva Hondurasului, grație autogolului din primul minut de prelungire al primei reprize. Când Oliva a deviat în proprie poartă centrarea din corner a lui Andrei Ciobanu. Cealaltă partidă din grupa României a fost câștigată de Noua Zeelandă, cea care a trecut cu 1-0 de Coreea de Sud.
Marea favorită a turneului, Spania, a terminat la egalitate meciul în fața Egiptului, scor 0-0, în timp ce reeditarea finalei pentru medalia de aur de la Rio dintre Brazilia și Germania s-a terminat cu scorul de 4-2 în favoarea sud-americanilor, într-un meci în care Richarlison a marcat de trei ori.

4. Germania 0p
Competițiile de la Tokyo se vor desfășura în perioada 23 iulie - 8 august, iar toate competițiile se vor vedea pe Eurosport 1, Eurosport 1 HD, Eurosport 2, Eurosport 2 HD, Eurosport 4 K și pe Eurosport Player, cu acoperire integrală digital pe site-ul eurosport.ro și pe pagina de Facebook a Eurosport. În fiecare zi, pe eurosport.ro vei putea găsi programul de la Jocurile Olimpice.