Ucraina merge ceas și o trimite pe Franța acasă! Știm cum arată semifinalele de la Euro U21 2023

Maria Olteanu

Publicat 03/07/2023 la 00:05 GMT+3

Duminică seara a fost pus punct în faza sferturilor de finală de la Campionatul European de tineret. Ucraina a câștigat categoric în fața Franței, la Cluj Napoca, și se întoarce la București pentru semifinala cu Spania, care va avea loc pe arena din Ghencea.

Ucraina - Spania, foto: facebook

Duminică seara au continuat partidele din faza sferturilor de finală de la Campionatul European Under 21, găzduit de Georgia și România.
Dacă după primele două meciuri, de sâmbătă, selecționatele din Israel și Spania primiseră biletele pentru semifinale, duminică, după primul meci, Anglia s-a alăturat careului de ași.
Britanicii au câștigat la limită, scor 1-0 în fața reprezentativei similare a Portugaliei, și vor întâlni în semifinală reprezentativa Israelului.
În cel de-al doilea meci al zilei, la Cluj Napoca, Ucraina a câștigat cu Franța, 3-1, deși a fost condusă cu 0-1.
Ucrainenii au revenit fantastic în meci, s-au văzut egalați la 2, reușita a fost anulată de VAR și până la urmă surpriza s-a produs, după ce Ucraina a închis tabela, la 3-1.
Francezii au deschis scorul în minutul 19, Cherki învingându-l pe Trubin dintre fundașii adverși.
Ucraina a restabilit egalitatea 4 minute mai târziu, dar reușita a fost anulată pentru semnalizarea unei poziții neregulamentare.
Până la urmă ucrainenii au făcut 1-1 în minutul 32, după ce Sudakov l-a învins pe goalkeeper-ul Franței de la punctul cu var.

Știm cum arată cele două semifinale de la Euro U21 2023

În minutul 45 al duelului, Ucraina a preluat conducerea pe tabelă, 2-1, Sudakov semnând dubla.
Franța a sperat că poate împinge meciul în prelungiri, atunci când a marcat în minutul 81 golul de 2-2, dar din camera VAR reușita nu a fost validată.
Cu elan, Ucraina a apăsat pe pedala de accelerație și a făcut 3-1, stabilind soarta confruntării.
Calificată în careul de ași, selecționata Ucrainei se întoarce acum la București, unde se va întâlni din nou cu Spania, echipă cu care s-a duelat și în faza grupelor. De această dată întâlnirea este programată pe stadionul Steaua.
Echipele de start:
  • Franța: Chevalier – Kalulu, Simakan, Lukeba, Nkounkou – Le Fee, Caqueret, Thuram - Barcola, Gouiri, Cherki
  • Ucraina: Trubin – Sych, Batahov, Talovlerov, Vivcharenko – Brazhko, Bondarenko – Kashchuk, Sudakov, Mudryk - Kryskiv