La 34 de ani de la ultima victorie contra Austriei (4-0 în 1986, în Ghencea, în preliminariile pentru Campionatul European din 1988), tricolorii au reușit o nouă prestație de excepție. Mirel Rădoi a arătat încă o dată că e cel mai potrivit pentru banca primei reprezentative. În ciuda faptului că tricolorii au fost egalați pe final cu Irlanda de Nord, după ce au evoluat cu un om în plus o bună parte din meci, jucătorii noștri nu au acuzat șocul.
Dimpotrivă, fotbaliștii au intrat extrem de montați. După doar 4 minute, Coman a dat dovadă de altruism și a pasat pentru Alibec, care, din marginea careului, a avut o execuție plasată și a deschis scorul pentru tricolori. Din păcate, Christoph Baumgartner a marcat primul său gol la naționala Austriei după 17 minute, după un voleu deviat de Dragoș Grigore. Austria a avut o perioadă excelentă la jumătatea primei reprize, dar prima reprezentativă a noastră a absorbit bine presiunea.

Austria - România 2-3 | O altă față a naționalei după pauză

Liga Națiunilor UEFA
România va juca în al doilea eșalon în viitoarea ediție a Ligii Națiunilor. Posibilele adversare
12/10/2021 LA 11:41
La pauză, Rădoi a făcut cu siguranță reglajele necesare, iar de la cabine a apărut o altă echipă a României. Startul reprizei secunde ne-a aparținut, iar Dragoș Grigore ne-a adus în avantaj, după 51 de minute. Maxim a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, mingea a trecut pe sub Crețu, iar Chiricheș a deviat fin, astfel că balonul a ajuns la Dragoș Grigore. Din careul mic, fundașul a marcat primul gol din carieră în tricoul naționalei.
La doar câteva minute, Grigore a fost aproape de o dublă, România reușind să arate o cu totul altă față prin comparație cu prima repriză. Evoluția excelentă s-a materializat în golul trei, după un pressing excelent al lui Pușcaș, fotbalist intrat în locul lui Alibec. Mingea a ajuns la Maxim, care a confirmat forma fantastică din Turcia cu o prestație excelentă la națională. Ajuns la marginea careului, mijlocașul român a scos din joben un lob impresionant, care s-a oprit în poarta porții adverse.
România a arătat în multe momente clasă în repriza secundă, iar Austria, deși mult mai bine cotată pe hârtie, a fost redusă la tăcere. Mai mult, Iancu a fost foarte aproape de gol, șutul său din lovitură liberă oprindu-se în bara porții adverse. Totuși, finalul nu a fost lipsit de emoții, după ce Onisiwo a profitat de faptul că românii nu au făcut marcaj și a trimis în plasa porții o centrare de pe partea stângă. În ciuda golului primit, românii și-au păstrat luciditatea. Rădoi a schimbat sistemul, trimițându-i un bilet lui Grigore cu noua așezare, iar toate culoarele spre poarta lui Tătărușanu au fost închise.
După două runde jucate din Liga Națiunilor, tricolorii sunt lideri în Grupa 1 a Ligii C, cu 4 puncte. Austria și Norvegia ne secondează, cu 3 puncte, în timp ce Irlanda de Nord închide grupa, cu un singur punct obținut.

Rezultatele de azi din Grupa României:

• Irlanda de Nord - Norvegia 1-5
  • Austria - România 2-3

Desfășurarea meciului Austria - România 2-3

Min 90+1 Iancu recuperează un balon, după un sprint fantastic și îi trimite lui Pușcaș. Șutul acestuia nimerește blocajul unui fundaș advers.
Min 90 4 minute de prelungiri pentru această partidă.
Min 88 Stanciu are o bună oportunitate, însă șutul său e telefonat și portarul Austriei reține cu siguranță.
Min 87 Stanciu e avertizat pentru trageri de timp.
Min 80 GOOOL Norvegia! Onisiwo profită de faptul că românii nu fac marcaj și trimite în plasa porții o centrare de pe partea stângă.
Min 79 Gillitsch e aproape de gol, însă șutul său trece pe lângă stâlpul din partea dreaptă a porții lui Tătărușanu.
Min 75 Burcă e avertizat, după un fault la Grbic.
Min 74 Gregoritsch îi lasă locul lui Grbic, în timp ce Rădoi operează și el o schimbare: Nedelcearu e trimis în locul lui Chiricheș.
Min 73 Iancu trimite excelent, din lovitură liberă din poziție laterală. Mingea se oprește în bară, portarul era bătut.
Min 69 GOOOOOOL România!!! Pușcaș face un pressing excelent, mingea ajunge la Maxim, care, din 16 metri, reușește un lob fantastic. Au mai rămas 20 de minute, iar tricolorii joacă încântător.
Min 68 Alibec îi lasă locul lui Pușcaș.
Min 65 Tătărușanu greșește și degajează greșit, mingea e recuperată de adversari, însă Grigore e pe tot terenul. Recuperează elegant, la o fază extrem de periculoasă.
Min 60 Baumgartlinger îi lasă locul lui Onisiwo. Formulă și mai ofensivă pentru gazde.
Min 59 Fază minunată creată de România. Coman îl găsește perfect pe Alibec, acesta intră în unghi, dar are două driblinguri superbe, înainte de a trimite cu călcâiul pentru un coechipier. Faza se stinge, dar vârful Astrei a arătat încă o dată că joacă extrem de dezinvolt.
Min 58 Ulmer e aproape de gol, dar din fericire șutul său trece pe lângă poarta tricolorilor.
Min 53 România e aproape de golul trei, după ce același Dragoș Grigore se înalță peste toți adversarii, la un corner. Lovitura lui de cap trece pe lângă poartă.
Min 51 GOOOOOL România! Maxim execută o lovitură liberă de pe partea stângă. Mingea trece pe sub Crețu, Chiricheș deviază fin, astfel că balonul ajunge la Dragoș Grigore. Din careul mic, fundașul înscrie primul gol din carieră în tricoul naționalei.
Min 47 Grigore e avertizat după un fault dur la Sabitzer.
Min 46 A început repriza secundă.
Min 45+3 Final de primă repriză: Austria - România 1-1
Min 45+3 Sabitzer execută o lovitură liberă, de la 27-28 de metri, lateral stânga, dar Tătărușanu e la post și reține.
Min 45+1 Coman scapă pe contra-atac și cere fault, dar centralul consideră că nu s-a comis vreo infracțiune.
Min 45 De la margine, se arată 3 minute de prelungire. Partida a fost destul de cursivă, dar accidentarea a dus la o întrerupere destul de lungă.
Min 40 Deac a primit îngrijiri, dar nu poate continua. Medicii i-au imobilizat glezna, iar fotbalistul CFR-ului e scos pe targă. Mirel Rădoi îl introduce în locul lui pe Gabi Iancu.
Min 37 Deac s-a accidentat, după ce a călcat greșit. Mijlocașul CFR-ului revenise excelent în defensivă și a respins un balon cu o lovitură de cap.
Min 34 Maxim centrează excelent pentru Stanciu, al cărui voleu extrem de puternic lovește un fundaș al adversarilor.
Min 33 După minute de dominare ale gazdelor, tricolorii revin în ofensivă. Coman obține o lovitură de la colț.
Min 24 Marcel Sabitzer trage un șut din interior, la colțul scurt. Tătărușanu e la post și respinge în corner.
Min 21 După un început bun, tricolorii sunt în corzi. Sabitzer are o ocazie foarte bună, dar Chiricheș e la post și salvează din fața lui Tătărușanu, acordând corner.
Min 17 GOOOL Austria Christoph Baumgartner înscrie primul său gol la național Austriei, după un voleu deviat de Dragoș Grigore. Lainer a așezat mingea perfect pentru coechipierul său, care a restabilit egalitatea.
Min 10 Martin Hinteregger trimite o lovitură de cap periculoasă, balonul șterge bara porții noastre.
Min 4 GOOOOOL România. Început furtunos de meci la Klagenfurt. Coman dă dovadă de altruism și pasează pentru Alibec, care, din marginea careului, are o execuție plasată și deschide scorul pentru tricolori.
Start în partida de la Klagenfurt.
UPDATE Echipele de start în Austria - România
  • Austria: Schlager - Lainer, Posch, Hinteregger, Ulmer - Gillitsch, Baumgartlinger - Sabitzer, Schlager, Baumgartner - Gregoritsch
  • România: Tătărușanu - Burcă, Chiricheș, Dr. Grigore, Bancu - Maxim, Crețu, Stanciu - Deac, Alibec, Fl. Coman
UPDATE 20:25: Echipa de start a tricolorilor în Austria - România

Știrea inițială: Preview Austria - România

Naționala României, pregătită de mirel Rădoi, va evolua în runda a 2-a din Liga Națiunilor pe terenul Austriei, la Klagenfurt. În prima etapă, "tricolorii" au remizat pe Arena Națională, scor 1-1, împotriva Irlandei de Nord.
Trupa lui Rădoi a controlat jocul de la un capăt la altul, însă britanicii au reușit să smulgă un punct în minutul 86, prin lovitura de cap a lui Whyte. George Pușcaș reușise să deschidă scorul pentru naționala noastră în prima repriză.
De cealaltă parte, Austria s-a impus pe terenul Norvegiei, scor 2-1. Gregoritsch și Sabitzer au marcat pentru naționala lui Franco Foda, în timp Haaland a redus din diferență pentru nordici. În prezent, Austria este lider în grupa 1 din Liga B, în timp ce România ocupă locul al treilea. Irlanda de Nord se află pe 2, iar Norvegia ocupă ultima poziție.

Liga Națiunilor | Austria - România. Cele două naționale s-au mai întâlnit de 5 ori

Meciul de la Klagenfurt va reprezenta cea de-a 6-a întâlnire dintre România și Austria după 4 partide oficiale și una amicală. Primul meci dintre cele două naționale a avut loc în toamna anului 1986, în preliminariile Campionatului European din 1988.
"Tricolorii" s-au impus categoric la vremea respectivă, scor 4-0, grație golurilor înscrise de Ștefan Iovan (dublă), Marius Lăcătuș și Gică Hagi. În returul din preliminarii, România a obținut numai o remiză pe terenul austriecilor, scor 0-0, ratând astfel calificarea la turneul final, în detrimentul Spaniei.

Liga Națiunilor | Austria - România. "Tricolorii" au ratat calificarea la ambele turnee finale când s-au luptat cu austriecii

Naționala noastră s-a luptat din nou cu Austria într-o campanie de calificare în urmă cu 11 ani, cu obiectivul ocupării unui loc la Campionatul Mondial din 2010. "Tricolorii" au ratat din nou calificarea la turneul final, terminând pe locul 5 grupa preliminară, chiar și în spatele Lituaniei.
În primul duel cu Austria, din deplasare, România a pierdut cu 2-1. Cristi Tănase a reușit să deshidă scorul, însă "dubla" lui Hoffer le-a adus austriecilor cele 3 puncte. În returul de la București, "tricolorii" au ratat victoria pe final. Gigel Bucur a adus-o pe România în avantaj în minutul 54, însă Franz Schiemer a restabilit egalitatea în minutul 82. Încă o dată, naționala noastră avea să rateze prezența la Cupa Mondială.
Ultima întâlnire directă cu Austria s-a petrecut în 2012, într-un meci amical. Partida s-a încheiat 0-0, după foarte puține ocazii create de "tricolori". Așadar, bilanțul duelurilor dintre România și Austria este echilibrat: o victorie pentru "tricolori", o victorie pentru austrieci și 3 remize.

Liga Națiunilor | Austria - România. Lotul convocat de Mirel Rădoi

• Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon), Florin Niță (Sparta Praga), David Lazar (Astra)
  • Fundași: Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Vlad Chiricheș (Sassuolo), Alin Toșca (Gaziantep FK), Dragoș Grigore (Ludogorets), Andrei Burcă (CFR Cluj), Sergiu Hanca (KS Cracovia), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Florin Ștefan (Sepsi OSK)
  • Mijlocași: Alexandru Crețu (NK Maribor), Dan Nistor (Universitatea Craiova), Alexandru Maxim (Gaziantep FK), Nicolae Stanciu (Slavia Praga), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova), Ianis Hagi (Rangers), Ciprian Deac (CFR Cluj)
  • Atacanți: Gabriel Iancu (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Denis Alibec (Astra), George Pușcaș (Reading), Sergiu Buș (FCSB)

Liga Națiunilor | Austria - România. Lotul convocat de naționala gazdă

• Portari: Pavao Pervan (VfL Wolfsburg), Alexander Schlager (LASK), Cican Stankovic (FC Red Bull Salzburg)
  • Fundași: Aleksandar Dragovic (Leverkusen), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt), Stefan Lainer (Borussia Mönchengladbach), Philipp Lienhart (SC Freiburg), Stefan Posch (TSG 1899 Hoffenheim), Andreas Ulmer (FC Red Bull Salzburg), David Alaba (Bayern München)
  • Mijlocași: Julian Baumgartlinger (Leverkusen), Christoph Baumgartner (TSG 1899 Hoffenheim), Florian Grillitsch (TSG 1899 Hoffenheim), Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt), Florian Kainz (1. FC Köln), Konrad Laimer (RB Leipzig), Valentino Lazaro (Borussia Mönchengladbach), Xaver Schlager (VfL Wolfsburg), Peter Zulj (RSC Anderlecht)
  • Atacanți: Adrian Grbic (FC Lorient), Michael Gregoritsch (FC Augsburg); Karim Onisiwo (1. FSV Mainz 05), Marcel Sabitzer (RB Leipzig)

Premier League se întoarce din 12 septembrie la Eurosport

Thibaut Courtois, acuzații către UEFA și FIFA: "Își umplu buzunarele pe spatele jucătorilor"
11/10/2021 LA 10:48
Tot ce trebuie să știi despre turneul final în Nations League!
06/10/2021 LA 10:02