De Marian Ursescu
Spania și Suedia, echipele care uluiseră în semifinale, eliminând favoritele Danemarca și Franța, s-au întâlnit pentru a treia oară în ultimul act al Campionatului European.
Până acum scorul era egal, 1-1. În 1998, Suedia a învins Spania cu 25-23, iar în 2018, ibericii s-au impus cu 29-23. Acum, finala a fost foarte echilibrată. Suspansul a existat până în ultima clipă.
Campionatul European
Surpriză până la capăt! Suedia a învins Franța și joacă finala cu Spania
28/01/2022 LA 22:03
Nordicii au condus cu 26-24, pe final, Spania revenit, a egalat și chiar a avut șansa să marcheze golul pentru aur. A pierdut însă balonul și Suedia a profitat. A primit un 7 metri și Niklas Ekberg a marcat, declanșând o bucurie nemăsurată în rândul colegilor săi.
20 de ani trecuseră de la ultima medalie de aur a Suediei! Între timp, scandinavii mai jucaseră o finală europeană și una olimpică, ambele pierdute.
Spania a ratat șansa să devină a doua națiune care câștigă trei titluri europene consecutive, după Suedia
(1998, 2000, 2002). Primul titlu din istorie fusese câștigat de Suedia la prima ediție, cea din 1994.

Danemarca a luat bronzul

În finala mică a Euro 2022, între echipele care înainte de turneu erau văzute ca mari favorite, Danemarca a învins Franța cu 35-32. Nordicii au avut însă nevoie de prelungiri, pentru a-și pune la gât medaliile de bronz, după 60 de minute de joc scorul fiind egal, 29-29.