Știm cum arată semifinalele Campionatului Mondial la handbal feminin. Suedia și Danemarca, ultimele calificate

Maria Olteanu

Publicat 13/12/2023 la 23:16 GMT+2

Miercuri seara s-a definitivat careul de ași la Campionatul Mondial de handbal feminin, aflând exact cum vor arăta meciurile din penultima fază a comeptiției. Suedia și Danemarca sunt ultimele echipe calificate în semifinale, care se alătură Franței și Norvegiei.

Suedia - Germania, handbal feminin

Marți și miercuri s-au disputat sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin.
După prima zi, în care au avut loc primele două sferturi, am aflat și primele două semifinaliste: Franța și Norvegia.
Campioana olimpică, Franța, s-a calificat în "careul de ași", iar performața a fost repetată și de campioana mondială en-titre, Norvegia.
Jucătoare din Hexagon au fost primele calificate, după o victorie facilă în fața Cehiei, care a reușit surpriza în grupa ei principală și a trimis-o acasă pe Spania.
Miercuri, sferturile de finală au continuat cu duelurile Suedia - Germania și Danemarca - Muntenegru, la capătul cărora am aflat careul de ași al competiției.

Știm cum arată semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Miercuri, în cel de-al treilea sfert de finală, Suedia a învins categoric reprezentativa Germaniei, națională care a contribuit la eliminarea României.
Nordicele s-au impus fără prea mari emoții, 27-20, după o partidă dominată autoritar, și au ajuns în semifinale, unde vor da peste campioana olimpică Franța.
După ce au reușit o remontada importantă în jocul contra României, nemțoaicele nu au mai fost la fel de inspirate astăzi, când au cedat duelul cu Suedia, pentru un loc în careul de ași. Suedia a câștigat la 7 goluri diferență și se califică pentru a doua oară în semifinale la un Campionat Mondial, după reușita de acum 6 ani, din 2017.
În cel de-al doilea meci al serii, Danemarca, țara gazdă, a trecut de Muntenegru, scor 26-24.
Danezele au condus la pauză cu 13-10 și și-au adjudecat duelul, calificându-se în semifinale, unde se vor întâlni cu Norvegia, deja ajunsă acolo.