Numărătoarea inversă până la Tokyo 2020 debutează azi pentru a 2-a oară în 2 ani după ce pandemia de COVID-19 a amânat evenimentul anul trecut. CIO și guvernul japonez au insistat pentru ca Jocurile Olimpice să aibă loc în vara anului 2021 (23 iulie - 8 august 2021). Așadar, ziua de azi marchează exact 100 de zile rămase până la debutul celui mai așteptat eveniment din acest an, Jocurile Olimpice, programate în perioada 23 iulie - 8 august 2021, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
https://i.eurosport.com/2021/04/13/3081458.jpg
Ne-am propus, ca exact la 100 de zile distanță de Jocurile Olimpice programate în această vară, să invităm campioni ai României și performeri la Jocurile Olimpice să continue fraza "Pentru mine Jocurile Olimpice reprezintă...". Am vorbit cu mai multe personalități ale României și am aflat de la fiecare în parte că Jocurile Olimpice reprezintă cea mai așteptată provocare a carierei.
Tokyo 2020
Naomi Osaka și Serena Williams au mari îndoieli privind participarea la Jocurile Olimpice
ACUM 4 ORE
https://i.eurosport.com/2021/04/13/3081417.jpg

România are deja 60 de sportive calificați la Jocurile Olimpice de la Tokyo

România a ajuns la la finalul lunii martie la 60 de sportivi calificaţi la Jocurile Olimpice 2020 (nominal sau locuri cotă) la 13 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box şi scrimă. Începând cu anul 1952, de când prezența României a devenit constantă la Jocurile Olimpice, au mai existat doar câteva ediții cu delegații de sub 100 de români. S-a întâmplat în 1956, 1968, 1988 și 2016. Vârful a fost atins în 1980, când au fost 239 de români la Moscova.
  • Atletism (5): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului);
  • Baschet (4): (echipa feminină 3x3);
  • Box (1): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg);
  • Canotaj (18): patru rame masculin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, patru rame feminin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin;
  • Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);
  • Fotbal (18): echipa naţională olimpică;
  • Gimnastică artistică (2): Maria Holbură (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);
  • Înot (2): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate);
  • Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;
  • Lupte (1): Alina Vuc (cat. 50 kg);
  • Scrimă (1): Ana-Maria Popescu (spadă);
  • Tenis de masă (3): echipa feminină (3 jucătoare);
  • Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m).
Nadia Comăneci, Ana Maria Brânză, Simona Halep, Mihai Covaliu, Alex Pașcanu, Loredana Toma, Gabriela Mărginean, Marian Drăgulescu, Constantina Diță Tomescu, Simona Amânar, Ivan Patzaichin, Monica Roșu, Diana Bulimar și Elisabeta Lipă ne-au vorbit despre ce înseamnă pentru ei Jocurile Olimpice.

100 de zile până la Tokyo | Ce înseamnă Jocurile Olimpice pentru marii sportivi ai României

100 de zile până la Tokyo | Ce înseamnă Jocurile Olimpice pentru Diana Bulimar

PROGRAMUL JOCURILOR OLIMPICE 2020 DE LA TOKYO

Miercuri, 21 iulie 2021
  • Softball: începe prima rundă (femei) - primul eveniment
  • Fotbal: începe prima rundă (feminin)
Joi 22 iulie 2021
  • Fotbal: începe prima rundă (masculin)
Vineri 23 iulie 2021
  • Ceremonia de deschidere
  • Tir cu arcul: începe competiția
  • Canotaj: începe cursele
Sâmbătă, 24 iulie 2021
  • Gimnastica artistică: începe competiția
  • Badminton: începe etapa grupelor, simplu și dublu
  • Baschet (3x3): începe etapa grupelor
  • Volei pe plajă: începe runda preliminară
  • Box: încep competițiile
  • Ciclism: cursă de șosea (bărbați)
  • Echitație: echipă de dresaj și starturi individuale
  • Scrimă: competiții de sabie (bărbați) și spadă (femei)
  • Handbal: start preliminar (masculin)
  • Hochei: începe etapa grupelor
  • Haltere: începutul competițiilor
  • Judo: -48 kg (femei), -60 kg (bărbați)
  • Tir sportiv: pușcă cu aer 10m (femei), pistol cu ​​aer 10m (bărbați)
  • Înot: începe competiția
  • Tenis de masă: începe runda preliminară
  • Taekwondo: -49 kg (femei), -58 kg (bărbați)
  • Tenis: simplu și dublu prima rundă
  • Volei: start competiția preliminară (masculin)
  • Polo pe apă: starturi preliminare (feminin)
  • Haltare: 49 kg (femei)
Duminică, 25 iulie 2021
  • Tir cu arcul: meciuri cu medalii pe echipe (femei)
  • Gimnastica artistică: calificare (bărbați)
  • Baschet: începe runda preliminară (masculin)
  • Canoe Slalom: începe cursa
  • Ciclism: cursă de șosea (femei)
  • Sărituri în apă: trambulină finală sincronizată de 3 m (feminin)
  • Scrimă: concursuri de folie (femei) și spadă (bărbați)
  • Handbal: începe runda preliminară (femei)
  • Judo: -52 kg (femei), -66 kg (bărbați)
  • Navigație: încep competițiile
  • Tir: pușcă cu aer 10m (femei), pistol cu ​​aer 10m (bărbați)
  • Skateboard: concurs de stradă (bărbați)
  • Surf: încep competițiile (pot fi modificate în funcție de condițiile valurilor)
  • Înot: finale la 400 m medley individual (ambele), 400 m liber (masculin) și 4x100 m liber releu (feminin)
  • Taekwondo: -57 kg (femei), -68 kg (bărbați)
  • Volei: începe runda preliminară (femei)
  • Polo pe apă: start preliminarii (masculin)
  • Haltere: 61 kg (bărbați), 67 kg (bărbați)
Luni, 26 iulie 2021
  • Tir cu arcul: finala pe echipe (masculin)
  • Gimnastica artistică: finala pe echipe (masculin)
  • Baschet: începe runda preliminară (femei)
  • Canoe slalom: final C1 (masculin)
  • Ciclism, mountain bike: cross-country (bărbați)
  • Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (bărbați)
  • Scrimă: competiții de sabie (femei) și folie (bărbați)
  • Judo: -57 kg (femei), -73 kg (bărbați)
  • Rugby: începe etapa grupelor (masculin)
  • Tir sportiv: calificarea skeet și finală
  • Skateboard: concurs de stradă (femei)
  • Înot: finale la 100 m fluture (feminin), 100 m bras (masculin), 400 m liber (feminin), 4x100m liber releu (masculin)
  • Tenis de masă: final dublu (mixt)
  • Taekwondo: -67 kg (femei), -80 kg (bărbați)
  • Triatlon: cursa masculină
  • Haltare: 55 kg (femei)
Marți, 27 iulie 2021
  • Gimnastica artistică: finala pe echipe (feminin)
  • Canoe slalom: K1 final (feminin)
  • Ciclism, mountain bike: cross-country (femei)
  • Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (femei)
  • Echitație: finalul pe echipe
  • Scrimă: echipă spadă (femei)
  • Judo: -63 kg (femei), -81 kg (bărbați)
  • Tir sportiv: concurs de pistol cu ​​aer (mixt)
  • Softball: finală (femei)
  • Înot: finale în 200 m liber (masculin), 100 m spate (ambele), 100 m bras (femei)
  • Taekwondo: + 67 kg (femei), + 80 kg (bărbați)
  • Triatlon: cursa feminină
  • Haltare: 59 kg (femei), 64 kg (femei)
Miercuri, 28 iulie 2021
  • Gimnastica artistică: finală generală (bărbați)
  • Baseball: star preliminarii (masculin)
  • Baschet (3x3): meciuri cu medalii
  • Ciclism: cronometre
  • Sărituri în apă: trambulină sincronizată 3m finală (bărbați)
  • Echitație: final individual
  • Scrimă: proba sabie pe echipe (masculin)
  • Judo: -70 kg (femei), -90 kg (bărbați)
  • Rugby: meciuri cu medalii (masculin)
  • Surf: meciuri cu medalii (pot fi modificate în funcție de condițiile valurilor)
  • Înot: finale în 200 m liber (feminin), 200 m fluture (bărbați), 200 m amestec individual (feminin), 1500 m liber (feminin), 4x200m liber releu (bărbați)
  • Haltare: 73 kg (bărbați)
Joi, 29 iulie 2021
  • Gimnastică artistică: finală generală (femei)
  • Canoa slalom: C1 (femei)
  • Ciclism, curse BMX: începe competiția
  • Scrimă: echipă folie (femei)
  • Golf: zi de deschidere (bărbați)
  • Judo: -78 kg (femei), -100 kg (bărbați)
  • Canotaj: finale în pereche, duble ușoare
  • Rugby: începe etapa grupelor (femei)
  • Tir: concursuri de capcană
  • Înot: finale la 800 m liber (bărbați), 200 m bras (bărbați), 200 m fluture (femei), 100 m liber (bărbați), 4x200 m releu liber (femei)
  • Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (femei)
Vineri, 30 iulie 2021
  • Tir cu arcul: individual (femei)
  • Atletism: începe competiția; 10.000 m final (masculin)
  • Badminton: meciuri de medalii la dublu mixt
  • Canoe slalom: K1 (bărbați)
  • Ciclism, curse BMX: Finale
  • Echitație, evenimente: începe competiția
  • Scrimă: proba spadă pe echipe (masculin)
  • Judo: + 78 kg (femei), + 100 kg (bărbați)
  • Canotaj: finale în meciuri simple, opt
  • Tir sportiv: pistol de 25 m (femei)
  • Înot: 200m bras (femei), 200m spate (bărbați), 100m liber (femei), 200m amestec individual (bărbați)
  • Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (masculin)
  • Tenis: finala de dublu (masculin)
  • Gimnastică pe trambulină: individual (femei)
Sâmbătă, 31 iulie 2021
  • Tir cu arcul: individual (bărbați)
  • Atletism: finale în disc (masculin), ștafetă 4x400m (mixt), 100m (femei)
  • Badminton: meciuri de medalii la dublu (masculin)
  • Ciclism, BMX freestyle: începe competiția
  • Scrimă: proba sabie pe echipe (femei)
  • Judo: echipă (mixtă)
  • Rugby: meciuri de medalii (femei)
  • Navigare: curse de medalii RS: X
  • Tir sportiv: capcană (mixtă), pușcă de 50 m 3 poziții (femei)
  • Înot: finale la 100 m fluture (bărbați), 200 m spate (femei), 800 m liber (femei), ștafetă 4x100 m medley (mixt)
  • Tenis: finală individuală (feminin)
  • Gimnastică pe trambulină: individual (bărbați)
  • Triatlon: releu (mixt)
  • Haltere: 81 kg (bărbați), 96 kg (bărbați)
Duminică 1 august 2021
  • Gimnastică artistică: finale la podea (bărbați), boltă (femei), cal cu mânere (bărbați), bare inegale (femei)
  • Atletism: finale în lansă (femei), săritură în înălțime (bărbați), săritură triplă (femei), 100m (bărbați)
  • Badminton: meciuri de medalii la simplu (femei)
  • Ciclism, BMX freestyle: finalele parcului
  • Sărituri în apă: trambulină de 3 m (femei)
  • Scrimă: echipă folie (bărbați)
  • Golf: ultima zi (masculin)
  • Navigare: curse cu medalii laser
  • Înot: finale în 50 m liber (ambele), 1500 m liber (masculin), ștafetă 4x100m medley (ambele)
  • Tenis: finală la simplu (masculin), finală la dublu (feminin), finală la dublu (mixt)
  • Haltare: 76 kg (femei)
  • Lupte: începe competiția
Luni, 2 august 2021
  • Gimnastica artistică: finale în inele (bărbați), podea (femei), seif (bărbați)
  • Înot artistic: începe competiția (femei)
  • Atletism: finale în săritură în lungime (bărbați), 100 m garduri (femei), disc (femei), 3000 m trepte (bărbați), 5000 m (femei)
  • Badminton: meciuri de medalii la dublu (femei), meciuri la medalii la simplu (bărbați)
  • Canoe sprint: începe competiția
  • Ciclism, pistă: începe competiția; finale sprint echipă (feminin)
  • Echitație: finală echipă, finală individuală
  • Navigație: 49er FX cursă de medalie (femei), 49er cursă de medalie (masculin)
  • Tir sportiv: 25m pistol cu ​​foc rapid (bărbați), 50m pușcă 3 poziții (bărbați)
  • Haltare: 87 kg (femei), + 87 kg (femei)
  • Lupte: finale în greco-roman 60 kg (bărbați), greco-roman 130 kg (bărbați), liber 76 kg (femei)
Marți, 3 august 2021
  • Gimnastică artistică: finale în bare paralele (bărbați), balansier (femei), bară orizontală (bărbați)
  • Atletism: finale în sărituri în lungime (femei), 400 m garduri (bărbați), sărituri cu prăjina (bărbați), ciocan (femei), 800 m (femei), 200 m (femei)
  • Box: finala (masculin)
  • Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (femei), canoe dublu 1000m (bărbați), caiac simplu 1000m (bărbați), caiac dublu 500m (femei)
  • Ciclism, pistă: finale pe echipe (femei) și sprintul în echipă (bărbați)
  • Sărituri în apă: trambulină de 3 m (bărbați)
  • Navigație: curse de medalii în Finn (masculin), Foiling Nacra 17 (mixt)
  • Alpinism sportiv: începe competiția (bărbați)
  • Haltare: 109 kg (bărbați)
  • Lupte: finale la greco-roman 77 kg (masculin), greco-roman 97 kg (masculin), liber 68 kg (feminin)
Miercuri, 4 august 2021
  • Înot artistic: finala duetului (femei)
  • Atletism: finale în 400 m garduri (feminin), 3000m alergare cu obstacole (femei), aruncarea ciocanului (bărbați), 800m (bărbați), 200m (bărbați)
  • Box: finala la categoria ușoară (masculin)
  • Ciclism, pistă: finalizarea urmăririi în echipă (masculin)
  • Echitație: sărituri individuale finale
  • Golf: zi de deschidere (femei)
  • Maraton înot: 10 km (femei)
  • Navigație: 470 curse cu medalii
  • Skateboarding: concurs de parc (femei)
  • Alpinism sportiv: începe competiția (femei)
  • Haltare: + 109 kg (bărbați)
  • Lupte: finale greco-romane 67 kg (masculin), greco-roman 87 kg (masculin), liber 62 kg (feminin)
Joi, 5 august 2021
  • Atletism: finale în triplu salt (bărbați), lansă (bărbați), 100 m garduri (bărbați), 20 km de mers pe jos (bărbați), sărituri cu prăjina (femei), 400 m (bărbați)
  • Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (bărbați), canoe individual 200m (femei), caiac simplu 500m (femei), caiac dublu 1000m (bărbați)
  • Ciclism, pistă: keirin final (femei), omnium (bărbați)
  • Sărituri în apă: platformă de 10 m (femei)
  • Hochei: meciuri cu medalii (masculin)
  • Karate: finale în kata (femei), kumite -67 kg (bărbați), kumite -55 kg (femei)
  • Maraton înot: 10 km (bărbați)
  • Pentatlon modern: începe competiția
  • Skateboarding: concurs de parc (bărbați)
  • Alpinism sportiv: final combinat (masculin)
  • Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (femei)
  • Lupte: finale la freestyle 57 kg (masculin), liber 86 kg (masculin), liber 57 kg (femei)
Vineri, 6 august 2021
  • Atletism: finale la 50km de mers pe jos (bărbați), 20km de mers pe jos (femei), javelină (femei), 5000m (bărbați), 400m (femei), 1500m (femei), ștafetă 4x100m (ambele)
  • Volei pe plajă: meciuri de medalii (femei)
  • Box: final greu (masculin)
  • Ciclism, pistă: finale la Madison (femei), sprint (bărbați)
  • Fotbal: meci de medalie de aur (feminin)
  • Hochei: meciuri de medalii (masculin)
  • Karate: finale în kata (bărbați), kumite -61 kg (femei), kumite -75 kg (bărbați)
  • Pentatlon modern: final (femei)
  • Gimnastica ritmică: începe competiția (femei)
  • Alpinism sportiv: final combinat (feminin)
  • Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (masculin)
  • Lupte: finale în freestyle 74 kg (masculin), liber 125 kg (bărbați), liber 53 kg (femei)
Sâmbătă, 7 august 2021
  • Înot artistic: proba pe echipe (femei)
  • Atletism: maraton (femei); finale la sărituri în înălțime (femei), 10.000 m (femei), javelină (bărbați), 1500 m (bărbați), ștafetă 4x400 m (ambele)
  • Baseball: meciuri de medalii (masculin)
  • Baschet: meci de medalie de aur (masculin)
  • Volei pe plajă: meciuri de medalii (masculin)
  • Box: finale în zbor (ambele), mijlociu (bărbați), welter (femei)
  • Canoe sprint: finale în canoe dublu 500m (femei), canoe simplu 1000m (bărbați), caiac patru 500m (ambele)
  • Ciclism, pistă: finala (masculin)
  • Sărituri în apă: platformă de 10 m (bărbați)
  • Echitație: finală de sărituri în echipă
  • Fotbal: meci de medalia de aur (masculin)
  • Golf: ultima zi (femei)
  • Handbal: meciuri de medalii (masculin)
  • Karate: finale în kumite + 61 kg (femei), kumite + 75 kg (bărbați)
  • Pentatlon modern: final (masculin)
  • Gimnastică ritmică: individuală (femei)
  • Volei: meciuri cu medalii (masculin)
  • Polo pe apă: meciuri cu medalii (femei)
  • Lupte: finale la freestyle 65 kg (masculin), liber 97 kg (bărbați), liber 50 kg (femei)
Duminică, 8 august 2021
  • Ceremonie de închidere
  • Atletism: maraton (masculin)
  • Baschet: joc cu medalie de aur (femei)
  • Box: finale la ușor (ambele), mijlociu (femei), super greu (bărbați)
  • Ciclism, pistă: finale în sprint (femei), keirin (bărbați); omnium (femei)
  • Handbal: meciuri de medalii (femei)
  • Gimnastică ritmică: proba pe echipă (femei)
  • Volei: meciuri cu medalii (femei)
  • Polo pe apă: meciuri cu medalii (masculin)
Urmăriți LIVE Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020 pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.
Tokyo 2020
Jocurile Olimpice 2020: Vizita președintelui CIO în Japonia, amânată din cauza pandemiei de COVID-19
ACUM 21 ORE
Tokyo 2020
Cum vrea FRF să rezolve problema jucătorilor care nu sunt lăsaţi de cluburi la Jocurile Olimpice
ACUM 21 ORE