Maxime Grousset și-a spulberat propriul record și a cucerit titlul mondial la 50 m fluture, după o revenire de excepție

Înotătorul francez Maxime Grousset, considerat favorit, a câştigat luni finala probei de 50 m fluture la Campionatele Mondiale de nataţie de la Singapore, doborând recordul naţional al ţării sale stabilit tot de el.

Maxime Grousset

Credit imagine: Getty Images

Cu un start slab, Grousset a revenit puternic, fiind cronometrat în 22 sec 48/100, devansându-i pe elveţianul Noe Ponti (22,51 secunde) şi pe italianul Thomas Ceccon (22,67 secunde), scrie Agerpres.
El şi-a îmbunătăţit semnificativ propriul record naţional, stabilit în semifinale (22,61 secunde), obţinând cel mai rapid timp al anului pe această distanţă într-o probă care va deveni o probă olimpică peste trei ani, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles.
Aceasta este prima medalie pentru delegaţia Franţei la Campionatele Mondiale de înot care au început duminică la Singapore.
CITEȘTE ȘI:

Maxime Grousset, campion mondial la 50 m fluture

Grousset a câştigat al doilea său titlu mondial, la doi ani după victoria în proba de 100 m fluture la Campionatele Mondiale de la Fukuoka 2023. La JO de la Paris din 2024 el s-a mulţumit cu o medalie de bronz la ştafetă, dar a dat dovadă de o formă excelentă la Campionatele Franţei, de la Montpellier, în iunie acest an, câştigând patru titluri şi stabilind două noi recorduri naţionale.
Component de bază al lotului de nataţie al Franţei, alături de Leon Marchand, Grousset va concura şi la 100 m liber, 100 m fluture şi 50 m liber.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo