David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv de la Campionatele Europene de înot pentru juniori

Publicat 10/07/2022 la 21:50 GMT+3

David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv de la Campionatele Europene de înot pentru juniori, care au avut loc la Otopeni, în perioada 5-10 iulie. La feminin s-a impus Mary Ambree Moluh, din Franța.

David Popovici

David Popovici (România) și Mary Ambree Moluh (Franța) au fost desemnați cei mai buni sportivi de la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanțe înregistrate în competiție.
Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în acest clasament și a fost urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) și de italianul Lorenzo Galossi (897).
Campionul român a cucerit cinci medalii, patru de aur, la 50, 100 și 200 de metri liber, dar și cu ștafetă de 4x100 de metri liber, și un argint la cu ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber.
În clasamentul feminin, Moluh a fost prima în clasament cu 920 puncte, urmată de estonianca Eneli Jefimova. Sportiva franceză a cucerit aurul la 50 de metri spate, cu ștafeta de 4x100 de metri mixt și cu ștafeta combinată de 4x100 de metri mixt, conform Agerpres.
Popovici și Moluh au fost premiați cu un trofeu din partea Federației europene de natație (LEN).
Italia a ocupat primul loc pe echipe, cu un punctaj de 780.

Delegația României, cu 9 medalii, dintre care 5 de aur și 4 de argint, a încheiat pe locul trei în clasamentul pe medalii al Campionatelor Europene de înot de la Otopeni, după ce în ultima zi a obținut un aur prin David Popovici (100 de metri liber) și un argint prin Vlad Stancu (400 de metri liber).
În clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franța 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0), etc. Un număr de 25 de țări, dintre cele 42 de participante, au obținut cel puțin o medalie la Otopeni.
În total, delegația României a câștigat 9 medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur (ștafeta masculină 4x100 de metri liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 50, 100 și 200 de metri liber, Vlad Ștefan Stancu la 1.500 de metri liber) și 4 de argint (ștafeta mixtă de 4x100 de metri liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 de metri liber și Vlad Stancu la 400 și 800 de metri liber).