Turneul celor patru trambuline își va stabili câștigătorul miercuri, în direct pe Eurosport și Eurosport Player. Triplul campion mondial Kamil Stoch a început cu dreptul concursul de pe trambulina Paul Ausserleitner, de la Bischofshofen, câștigând marți calificările cu o săritură de 138 m. Polonezul a fost răsplătit cu 142,9 puncte, devansându-l cu 0,6 puncte pe ocupantul locului doi, Robert Johansson (Norvegia).

Halvor Granerud, care are de recuperat 20,6 puncte față de Stoch pentru a-l depăși în clasamentul final, a reușit cea mai lungă săritură (140,5 m), însă a încheiat calificările pe locul 3, la 0,7 puncte de câștigător.

Titisee-Neustadt
Kamil Stoch, pe podiumul "all-time" la victorii în Cupa Mondială. Rezultatele de la Titisee-Neustadt
11/01/2021 LA 08:22

Austriecii Stefan Kraft și Daniel Huber au terminat la baza podiumului, pe locurile 4 și 5, în timp ce principalul urmăritor al lui Stoch, conaționalul Dawid Kubachi, a fost al șaselea, după o săritură de 134,5 m, la peste 7,5 puncte distanță.

Turneul celor patru trambuline: Bischofshofen, rezultate calificări

Turneul celor patru trambuline: Bischofshofen, perechile pentru manșa întâi

Bischofshofen
Kamil Stoch și victoria întregii Polonii în Turneul celor patru trambuline și în fața Covid-19
06/01/2021 LA 19:28
Turneul celor patru trambuline: Victorie clară pentru Kamil Stoch în lupta pentru "Vulturul de Aur"
06/01/2021 LA 15:34