Nici o zi fără surprize la Crucible. După Murphy și Allen, un alt favorit părăsește competiția

Nicu Savin

Publicat 06/08/2020 la 10:17 GMT+3

Ieri s-au încheiat ultimele partide din primul tur al Campionatului Mondial de Snooker și au început totodată și primele partide din optimile de finală ale competiției. Barry Hawkins și Martin Gould sunt ultimii doi jucători care completează tabloul optimilor, după ce au obținut victorii clare cu Alexander Ursenbacher, respectiv Steven Maguire.

Stephen Maguire

După ce Barry Hawkins l-a învins repede pe debutantul Alexander Ursenbacher cu 10-2, ultimul meci din turul 1 al turneului a adus o nouă surpriză uriașă.
Snooker World Championship qualifiers: Interview of Martin Gould after his win over Graeme Dott

Maguire, al 3-a cap de serie eliminat

Shaun Murphy a fost primul cap de serie eliminat de la Crucible, după ce a pierdut categoric, scor 10-4, contra tailandezului Noppon Saengkham. A urmat apoi Mark Allen, care a fost învins de debutantul Jamie Clarcke cu 10-6, iar aseară Steven Maguire a devenit al 3-lea jucător de top care părăsește competiția.
Steven Maguire a venit la Crucible din postura de câștigător al singurului turneu oficial post-pandemie, scoțianul impunându-se la Tour Championship în luna iunie și nimic nu anunța o îngrângere atât de rapidă.
Dar Maguire (numărul 9 mondial) a avut o primă sesiune dezastruoasă în fața lui Martin Gould (numărul 61 mondial) pe care a pierdut-o cu 7-2 și nu a mai putut face nimic în sesiunea decisivă de aseară. La reluarea jocului, Gould s-a distanțat repede la 9-2, iar apoi scoțianul a avut o tresărire de orgoliu.
Acesta și-ar fi putut salva onoarea dacă ar fi reușit break-ul maxim de care a fost foarte aproape în frame-ul 12, dar a pierdut poziția bilei albe când mai erau doar 3 bile roșii pe masă. Imediat după acel joc, Gould a închis meciul (10-3) după un break de peste 50 de puncte și a trecut în runda următoare, unde îl va întâlni pe Kyren Wilson, jucător calificat direct optimi după retragerea surprinzătoare a lui Anthony Hamilton.
Așadar, Martin Gould obține o victorie mare, mai ales dacă ținem cont de faptul că înaintea începerii calificărilor pentru Crucible acesta era în postura ingrată de a ieși din circuitul mondial profesionist în cazul în care ar fi pierdut în primul meci. Le-a câștigat pe toate 3 și acum a trecut și de primul tur, iar de aici înainte orice este posibil.
"Nu vreau să mă opresc aici. Kyren va fi un adversar dur, dar aștept cu nerăbdare această provocare.", a spus Martin Gould la finalul partidei.
c

John Higgins are probleme serioase cu Kurt Maflin

De 4 ori campion la Crucible, scoțianul John Higgins are un meci foarte greu contra norvegianului Kurt Maflin în optimile de finală. Higgins a început bine partida și a condus cu 2-0, dar apoi Maflin a revenit și la pauză s-a intrat la egalitate 2-2.
După pauză, norvegianul a câștigat 2 frame-uri consecutive, distanțându-se la 4-2, dar Higgins a răspuns apoi cu un break de 101. Ultimul frame din prima sesiune i-a revenit însă tot lui Maflin, astfel că meciul se va relua astăzi de la ora 12:00 de la scorul de 5-3 pentru norvegian, urmând ca de la ora 21:00 să aflăm primul sfertfinalist de la această ediție a CM.
Singura optime în care se înfruntă 2 foști campioni mondiali a început aseară între galezul Mark Williams (3 titluri) și englezul Stuart Bingham (1 titlu). Echilibrul a persistat în prima repriză, scorul pauzei fiind egal, 2-2.
Apoi Williams a avut o serie de 3 frame-uri consecutive câștigate, dar Bingham a salvat oarecum sesiunea câștigând ultimul frame. Așadar, sesiunea a doua va porni astăzi de la scorul de 5-3 pentru Williams cu începere de la ora 16:30, iar sesiunea decisivă va avea loc mâine la ora 12:00.
Astăzi vor începe la Crucible alte 2 partide din optimile de finală ale competiției: Mark Selby-Noppon Saengkham de la ora 12:00 și Judd Trump-Yan Bingtao de la ora 16:30.

Tabloul optimilor la Campionatul Mondial de Snooker 2020

• Judd Trump – Yan Bingtao
  • Kyren Wilson – Martin Gould
  • John Higgins – Kurt Maflin (3-5 după prima sesiune)
  • Anthony McGill – Jamie Clarke
  • Mark Williams – Stuart Bingham (5-3 după prima sesiune)
  • Ding Junhui – Ronnie O’Sullivan
  • Mark Selby – Noppon Saengkham
  • Barry Hawkins – Neil Robertson
Toate meciurile Campionatului Mondial de Snooker pot fi urmărite pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.