Ronnie O’Sullivan, sprint la Crucible: a reușit cea mai rapidă victorie din istoria CM Snooker

Cezara Paraschiv

Actualizat 03/08/2020 la 13:23 GMT+3

Duelul celor mai rapizi jucători din circuitul profesionist de snooker a fost redus la o lecție de snooker în viteză oferită de Ronnie O’Sullivan, aflat într-o formă încântătoare. Aceasta a reușit cea mai rapidă victorie din istoria Campionatului Mondial de Snooker, în 108 minute.

Ronnie O'Sullivan a reușit o victorie-record la debutul său la Crucible din 2020

Ronnie O’Sullivan s-a calificat fără a depune vreun efort în turul secund la Campionatul Mondial de Snooker, spulberându-și pur și simplu adversarul din primul tur, 10-1 în fața thailandezului Thepchaiya Un-Nooh. Englezul anunța la startul întrecerii că poate oferi momente de magie și că acesta este obiectivul său principal, iar O’Sullivan se ține de cuvânt: după doar un singur meci a reușit deja un record la această ediție a întrecerii de la Sheffield.
Partida reluată luni de la scorul de 8-1 în favoarea lui O’Sullivan s-a încheiat în mai puțin de o jumătate de oră, englezul reușind mai întâi un break de 93 de puncte și sancționând apoi ezitările mai tânărului său adversar.
Trăgând linie, “Racheta” a încheiat meciul cu Thepchaiya Un-Nooh cu două break-uri de peste 100 de puncte (101 și 115), plus alte șase break-uri de peste 65 de puncte și îl va înfrunta mai depar5te, în optimi, pe chinezul Ding Junhui.

Ronnie O'Sullivan, al treilea duel cu Ding Junhui la Crucible

O'Sullivan domină rivalitatea cu Ding Junhui (13 - 5 raportul victoriilor), însă înfruntările celor doi de la Crucible s-au împărțit în mod egal: în 2007, Ronnie l-a învins clar pe Ding - aflat la debut, 10-2, însă chinezul și-a luat revanșa în 2017, impunându-se în sferturi cu 13-10.