Calificările din etapa a 5-a a Speedway Grand Prix au adus o mare surpriză. Britanicul Dan Bewley, abia al 12-lea clasat după 4 etape din sezon, a obținut cel mai bun timp. Acesta a pilotat excelent și a fost cronometrat cu 13,944 secunde, fiind singurul om care a coborât sub bariera celor 14 secunde.
Slovacul Martin Vaculik a fost al doilea (14.036s), în timp ce ultima treaptă a podiumului de calificare a fost ocupată de australianul Jason Doule (14.055).
Polonezul , liderul la zi al clasamentului general, nu a avut o evoluție strălucită în fața propriilor fani și a terminat calificările abia pe locul 5 (14.148s).
Speedway GP
Speedway GP, Teterow | Cele mai spectaculoase momente ale etapei a patra a sezonului
05/06/2022 LA 08:04
Cursa propriu zisă de pe Edward Jancarz Stadium din Gorzow va începe la ora 18:30 și va putea fi urmărită în direct pe Eurosport Player.
Clasamentul Speedway Grand Prix după 4 etape (din 12)