Speedway Grand Prix | Anders Thomsen câștigă etapa cu numărul 5 de la Gorzow

Publicat 26/06/2022 la 10:33 GMT+3

Anders Thomsen a trecut peste condițiile dificile pentru a obține victoria în runda 5 a FIM Speedway Grand Prix 2022. Danezul a terminat în fața lui Martin Vaculik și Bartosz Zmarzlik, cel care și-a mărit avansul în fruntea clasamentului.

Anders Thomsen gewinnt in Gorzow

Anders Thomsen a trecut peste condițiile dificile pentru a obține victoria în runda 5 a FIM Speedway Grand Prix 2022. Danezul a obținut prima sa victorie a sezonului în urma unui final palpitant, într-o cursă în care Martin Vaculik a terminat pe locul al doilea, în timp ce Bartosz Zmarzlik a terminat pe locul al treilea.
Cei trei coechipieri din echipa Stal Gorzow din Ekstraliga au profitat de faptul că știau circuitul de pe stadionul Edward Jancarz, în fața a 15000 de spectatori. Ploaia dinaintea cursei și-a lăsat amprenta asupra circuitului, ceea ce a oferit o cursă imprevizibilă.
Victoria lui Thomsen este cu atât mai impresionantă, în condițiile în care a suferit o comoție în urmă cu 10 zile, în urma coliziunii cu Mikkel Michelsen. În urma acestui incident, Thomsen a petrecut noaptea la spital.
În ciuda faptului că nu a reușit să câștige cursa, Zmarzik și-a mărit avansul în clasament, acolo unde se află pe primul loc, la 18 puncte de locul al doilea, Leon Madsen. Zmarzik a profitat de faptul că Maciej Janowski a avut parte de o noapte de uitat, terminând cursa pe locul 15, cu 2 puncte. Janowski a coborât până pe locul 4.
Următoarea etapă va avea loc la Cardiff, pe 13 august.