Turneul Campionilor 2020 | Daniil Medvedev, debut în forță la Londra, victorie în 2 seturi cu Zverev

Actualizat 16/11/2020 la 23:55 GMT+2

Daniil Medvedev s-a impus în ultimul meci al zilei la Turneul Campionilor după ce l-a învins pe Alexander Zverev în minimum de seturi.

Daniil Medvedev

Într-o reeditare a finalei turneului Masters de la Paris, Daniil Medvedev (4 ATP) a avut din nou câștig de cauză în fața lui Alexander Zverev, pe care l-a învins în al doilea meci al zilei în cadrul grupei Tokyo 1970, scor 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 29 de minute de joc.
În ciuda faptului că și-a cedat primul serviciul în meci, chiar din primul game al meciului, Daniil Medvedev a revenit și a continuat seria foarte bună înregistrată chiar la turneul de săptămâna trecută de la Paris. Zverev nu a greșit în exces, dar exact atât cât a trebuit pentru ca adversarul să capete avantaj și să treacă în față. Din acest motiv, Medvedev și-a adjudecat primul set, scor 6-3 (cu două break-uri câștigate), după 51 de minute de joc.
Setul al doilea a debutat cu Alexander Zverev la serviciu. Începutul manșei secunde a fost echilibrat, iar cei doi tenismeni și-au ținut serviciul în mod constant. Primul care a forțat la retur a fost Daniil Medvedev. Rusul a obținut break-ul la scorul de 3-3, moment care a decis de fapt soarta partidei.

Miercuri, în grupa Tokyo 1970 la Londra: Novak Djokovic vs. Daniil Medvedev

În primul meci al zilei, în cadrul grupei Tokyo 1970, Novak Djokovic s-a impus în două seturi în fața debutantului Diego Schwartzman, scor 6-3, 6-2, după o oră și 18 minute de joc. Câștigător a cinci titluri la Turneul Campionilor, sârbul este în urmărirea recordului de titluri deținut aici de Roger Federer (6 titluri, cele mai multe câștigate la Turneul Campionilor). Elvețianul este urmat de Novak Djokovic, Ivan Lendl și Pete Sampras (toți cu câte 5). Doar sârbul mai este însă jucător activ.