UPDATE / Emma Răducanu a obținut prima sa victorie din carieră la Australian Open. Britanica cu origini românești a trecut în 3 seturi de Sloane Stephens, scor 6-0, 2-6, 6-3 și va juca în runda următoare cu Danka Kovinic (98 WTA).
UPDATE / S-a terminat ultima partidă de pe tabloul masculin din cea de-a doua zi de concurs de la Australian Open. Stefanos Tsitsipas a trecut fără probleme de suedezul Mikael Ymer, scor 6-2, 6-4, 6-3. În runda a 2-a, grecul îl va avea ca adversar pe argentinianul Sebastian Baez, care l-a învins în 5 seturi pe ibericul Albert Ramos.
Australian Open
Motivul pentru care Nadal s-a urcat pe bicicletă după finala de la Melbourne, dezvăluit de Moya
03/02/2022 LA 13:07
UPDATE / Într-un duel care aduce faţă în faţă două campioane de la US Open, Emma Răducanu nu a avut milă în primul set, de Sloane Stephens. Sportiva britanică s-a impus cu 6-0, după doar 18 minute.
E a treia oară în carieră când jucătoarea cu origini în România reuşelte un bagel, în cariera sa: Sara Sorribes Tormo şi Valeriya Strakhova mai pierduseră un set la 0 contra lui Răducanu.
UPDATE / Francezul Rinderknech s-a calificat în turul secund la Melbourne, după o victorie în 5 seturi în faţa australianului Popyrin, scor 7-5, 4-6, 6-2, 3-6, 6-3.
UPDATE / Într-un duel care i-a adus faţă în faţă pe doi sportivi extrem de talentaţi, Alex De Minaur s-a impus în faţa italianului Musetti, scor 3-6, 6-3, 6-0, 6-3.
UPDATE / Favorita 16, Angelique Kerber, a fost eliminată de la Australian Open încă din primul tur. Departe de forma din perioada ei de vârf, germanca a pierdut cu 4-6, 3-6 în duelul cu estona Kaia Kanepi.
UPDATE / Kyrgios a făcut spectacol total contra lui Broady, pe care l-a eliminat cu 6-4, 6-4, 6-3. Nick a făcut show încă din start, când a servit printre picioare şi a fost tot timpul în control total. Pentru australian urmează o partidă mult mai grea, contra principalului favorit, în absenţa lui Djokovic, Daniil Medvedev.
UPDATE / Aryna Sabalenka, favorita 2, a avut parte de un meci foarte greu cu australianca Sanders. Sportiva din Belarus a greşit enorm în primul set (avea 5 duble greşeli după primele 3 gameuri ale meciului), dar s-a adunat şi s-a impus cu 5-7, 6-3, 6-2. De notat că sportiva de la Antipozi a avut set şi minge de 4-1, dar nu a putut gestiona emoţiile, în contextul în care, e adevărat, Sabalenka nu a mai greşit.
  • A. Li - Wang Xin 6-7(5), 3-6
UPDATE / Davidovich Fokina s-a impus categoric în duelul cu australianul Bolt, scor 6-3, 6-3, 6-4. În turul următor, ibericul va avea un duel de 5 stele cu Felix Auger-Aliassime.
UPDATE / Haddad Maia (Brazilia) este adversara Simonei Halep din turul secund de la Australian Open. Sportiva sud-americană a trecut de Volynets, scor 3-6, 6-2, 6-3. Partida dintre cele două va avea loc joi şi va fi transmisă în direct de Eurosport.
"Cu Haddad Maia am mai jucat la Wimbledon, dacă nu mă înşel şi a fost destul de greu, fiind stângace. Nu pot să îmi dau cu părerea acum, voi aştepta să joace, să văd cine câştigă şi apoi mă voi uita puţin la meciurile contra lor", a spus Simona Halep, într-un interviu exclusiv pentru eurosport.ro.
UPDATE / Taylor Fritz s-a calificat în turul secund la Australian Open, după un succes în faţa germanului Marterer, scor 7-6(8), 6-3, 6-2.
UPDATE / Daniel Evans nu a avut milă de David Goffin, pe care l-a învins cu un categoric 6-4, 6-3, 6-0.

Murray a luptat incredibil pentru un loc în turul 2 la Australian Open

UPDATE / Andy Murray, finalist în 2010, 2011, 2013, 2015, 2016 la Australian Open, s-a calificat în turul secund, după o luptă incredibilă cu Basilashvili: 6-1, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-4.
Scoţianul, care confirmă că se află la cel mai bun moment al său de după operaţia la şold, a avut nevoie de 3 ore şi 55 de minute pentru a trece de georgian. Murray va juca în turul următor cu Taro Daniel, un adversar ce pare la îndemână. Multe vor depinde însă de cum se va recupera Andy, după maratonul de azi.
"Au fost câţiva ani foarte grei pentru mine, am muncit mult pentru a mă întoarce. Am jucat de multe ori pe acest teren şi am avut mereu parte de un sprijin fantastic. Aşa s-a întâmplat şi azi, le mulţumesc fanilor. A fost un duel incredibil, după ce la Sydney jucasem contra lui un alt meci brutal, de 3 ore. Nu vrei să joci contra lui Basilashvili un prim tur, dar mă bucur că am reuşit să înving", a spus Murray la final.
UPDATE / E ziua meciurilor mari la Australian Open. După duelurile de colecţie Isner - Cressy şi Murray - Basilashvili, un alt thriller s-a încheiat.
Felix Auger-Aliassime, favorit 9, a revenit impresionant în duelul cu talentatul finlandez Ruusuvuori: 6-4, 0-6, 3-6, 6-3, 6-4.
UPDATE / Meciul zilei de la Australian Open tocmai s-a încheiat. Maxime Cressy, finalist la Melbourne Summer Set, unde a fost învins în ultimul act de Nadal, şi-a confirmat forma excelentă. El a trecut azi de compatriotul John Isner, după o partidă epică: 7-6(2), 7-5, 6-7(4), 6-7(4), 6-4. Disputa dintre cei doi americani a durat 4 ore şi 15 minute şi a fost marcată de două servicii excelente. Cressy a trimis 31 de aşi, în timp ce uriaşul Isner a ajuns la cota "39".
  • Konjuh - Rogers 4-6, 6-3, 7-5
UPDATE / Thriller la Melbourne, acolo unde controversatul Benoît Paire merge în turul secund, după un succes la capătul a 3 ore şi 40 de minute, cu brazilianul Monteiro. Francezul s-a impus cu 6-4, 3-6, 7-5, 2-6, 7-5.
UPDATE / Elena Rybakina, numărul 12 mondial, s-a calificat cu emoţii în turul secund. Ucraineanca Diyas i-a oferit o replică extrem de puternică în primele două seturi, dar sfertfinalista de la Roland Garros 2021 a avut puterea să se impună: 6-7(3), 7-6(3), 6-1.
UPDATE / Cel mai lung meci de până acum în ziua de marţi a durat 3 ore şi 44 de minute. Steve Johnson a trecut de favoritul publicului, Jordan Thompson, într-un duel al mustăcioşilor din circuit: 7-6(5), 6-7(8), 4-6, 6-3, 6-3.

Programul zilei de miercuri, la Australian Open

UPDATE / Oficialii de la Australian Open au afişat programul zilei de mâine. Nadal, Zverev, Osaka sau Barty vor juca pe Rod Laver Arena, germanul urmând a evolua din nou în sesiunea de seară. Jaqueline Cristian va evolua pe John Cain Arena, în jurul orei 4, împotriva lui Madison Keys.
Cealaltă reprezentantă a noastră de pe tabloul superior de concurs, Gabriela Ruse, va evolua în sesiunea de seară, pe terenul 17, cu rusoaica Kudermetova (cap de serie 28). Partida va începe în jurul orei 10:00.
  • Bondar - Pavlyuchenkova 2-6, 1-6
UPDATE / Daniil Medvedev, favoritul numărul unu la câştigarea Australian Open, a câştigat primul său meci de la Melbourne: 6-1, 6-4, 7-6(3), cu Henri Laaksonen. Pe rus îl aşteaptă o partidă destul de dificilă în turul secund, urmând a da piept cu învingătorul din disputa Broady - Kyrgios.
UPDATE / Surpriză uriaşă pe tabloul feminin. Maddison Inglis, beneficiară a unui wildcard, a învins-o pe finalista de la US Open, Leylah Fernandez, de o manieră categorică: 6-4, 6-2.
UPDATE / Casper Ruud s-a retras de la Australian Open, după o accidentare. El va fi înlocuit de rusul Roman Safiuluin, care a impresionat la ATP Cup.

Halep, în turul doi la Australian Open, după o victorie scurtă

UPDATE / Simona Halep se califică în turul al doilea la Australian Open după ce trece de Magdalena Frech cu scorul de 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc. În continuare, Simona se va duela pentru un loc în turul 3 la Melbourne cu învingătoarea meciului dintre Haddad Maia și Volynets, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
UPDATE / Iga Swiatek, favorita numărul 7, a obținut fără emoții calificarea în turul 2 la Australian Open. Sportiva din Polonia a cedat doar 3 game-uri în meciul cu jucătoarea venită din calificări, Harriet Dart, scor 6-3, 6-0. Swiatek se va duela în continuare cu Rebecca Peterson.
UPDATE / Anett Kontaveit, a șasea favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul al doilea la Australian Open după ce a trecut de Siniakova, scor 6-2, 6-3, după o oră și 22 de minute de joc. Estona se va duela cu învingătoarea dintre Tauson și Sharma.
UPDATE / Favorit numărul 15 pe tabloul principal masculin, Roberto Bautista-Agut s-a calificat în turul al doilea după ce a trecut de italianul Travaglia, scor 7-6 (2), 6-4, 5-7, 6-1. Acum, spaniolul se va duela cu Kohlschreiber pentru un loc în turul al treilea.
UPDATE / Irina Begu, ocupantă a locului 64 WTA, s-a calificat în turul al doilea la Australian Open 2022 după ce a învins-o pe franțuzoaica Oceane Dodin, ocupantă a locului 85 WTA, revenind de la 0-1 la seturi, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, la capătul unui meci două ore și 37 de minute de joc.
Alte rezultate de pe tabloul feminin:
  • Vondrousova - Hon 6-2, 6-3
  • Anderson - Stosur 7-6 (5), 3-6, 3-6
UPDATE / Cap de serie numărul 27, Marin Cilic e în turul 2 la Australian Open. Croatul s-a impus fără emoții în fața lui Gomez cu scorul de 6-3, 6-1, 6-2. În același timp, favoritul numărul 13, Diego Schwartzman, s-a calificat fără mari emoții în turul 2, după victoria cu Filip Krajinovic, scor 6-3, 6-4, 7-5.
Alte rezultate de pe tabloul masculin:
  • Humbert - Gasquet 6-3, (4) 6-7, (3) 6-7, 3-6
  • Rublev - Mager 6-3, 6-2, 6-2
  • Skatov - Gombos 3-6, 2-6, 6-1, 4-6
  • O'Connell - Gaston - 7-6 (4), 6-0, 4-6, 6-1
  • Kohlschreiber - Cecchinato 6-4, 7-5, 7-6 (0)
  • Van De Zandschulp - Struff 6-4, 6-3, 6-2
UPDATE / Favorita numărul 19, Elise Mertens, a obținut calificarea în turul al doilea la Australian Open, după ce a trecut de Vera Zvonareva cu scorul de 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat aproape 2 ore de joc. În continuare, belgianca se va duela cu Dodin sau Begu.
UPDATE / Irina Begu trimite meciul cu Oceane Dodin în set decisiv! Românca își adjudecă setul secund cu scorul de 7-5, după o oră și 11 minute de joc.
UPDATE / Favorită numărul 3 pe tabloul principal, Gabrine Muguruza s-a calificat în turul al doilea după victoria în fața Clarei Burel, ocupanta locului 77 WTA, cu scorul de 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 29 de minute de joc.
Novak Djokovic, pregătit să rupă tăcerea: "Vă voi spune ce s-a întâmplat în Australia în curând"
03/02/2022 LA 12:18
Rafael Nadal se consideră "norocos" să facă parte din "The Big 3", alături de Federer și Djokovic
01/02/2022 LA 14:50