Emma Răducanu (18 WTA) a avut un început de an dezamăgitor, fiind învinsă cu 6-0, 6-1 de Elena Rybakina la Sydney, iar semnele de întrebare privind evoluția sa la Australian Open erau mari. Sorții i-au scos-o în cale în primul tur pe Sloane Stephens (67 WTA), duelul dintre cele două fiind singurul din runda inaugurală care au a adus față în față două câștigătoare de Grand Slam (ambele au în palmares US Open).
Meciul a fost unul al contrastelor, fiecare jucătoare alternând perioadele de excepție cu unele foarte slabe. Britanica cu origini românești a avut un start fulgerător, câștigând primul set după numai 18 minute de joc și cedând doar 4 puncte, unul singur pe propriul serviciu.
Internazionali BNL d'Italia
Ce sfat are Bianca Andreescu pentru Emma Răducanu, după abandonul britanicei de la Roma
11/05/2022 LA 07:46
Americanca s-a trezit în startul setului secund și a câștigat două game-uri consecutive, dar Emma a recuperat repede break-ul. Ulterior, campioana de anul trecut de la US Open a început să greșească tot mai mult și a pierdut următoarele 4 game-uri, astfel că s-a ajuns în decisiv.
Acolo, Emma și-a recăpătat cadența din primul set și Stephens nu a avut răspuns până la scorul de 5-0 pentru britanică. Tot ce a putut face americanca a fost să evite un al doilea set pierdut la 0, Răducanu impunându-se în final cu 6-0, 2-6, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 45 de minute de joc.

Astfel, Emma Răducanu a câștigat primul ei meci la Australian Open în carieră, iar forma arătată a fost în multe momente apropiată de cea din urmă cu câteva luni, când a câștigat US Open fără să piardă set.
În turul secund, Emma o va întâlni pe muntenegreanca Danka Kovinic (98 WTA), care a trecut în 3 seturi de sud-coreeanca Su Jeong Jang (210 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-4.
Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit până acum în circuit, dar e clar că Emma Răducanu are prima șansă la o calificare în turul 3. Acolo ar putea da peste Simona Halep, care a început și ea cu o victorie turneul de la Antipozi și va juca în turul secund împotriva braziliencei Beatriz Hadda Maia (83 WTA).
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.
Bianca Andreescu se califică în turul al doilea de la Roma, după ce Emma Răducanu a abandonat
10/05/2022 LA 17:19