Australian Open 2021 debutează la Melbourne. Este turneul care readuce, întrucâtva, normalitatea în tenis. Spectatorii revin în tribune, jucători pe care nu i-am văzut de un an de zile într-un turneu important reintră pe teren (Ashleigh Barty, Bianca Andreescu, Nick Kyrgios), iar derby-urile fac și ele parte din "meniu".

Simona Halep, prima reacție după ce a fost depășită în clasamentul WTA de Naomi Osaka

GAME, SET & MECI, Denis Shapovalov!

• Denis Shapovalov, ocupantul locului 12 ATP, s-a calificat în turul al doilea la Australian Open după un meci maraton de aproape patru ore, scor 3-6, 6-3, 6-2, 4-6, 6-4. Next: Bernard Tomic.

GAME, SET & MECI, NOVAK DJOKOVIC!

• Campionul en-titre, Novak Djokovic, s a calificat în turul al doilea la Australian Open, după 6-3, 6-1, 6-2 în fața lui Jeremy Chardy, după doar o oră și 33 de minute de joc. Next: Frances Tiafoe.
  • Liderul mondial din ATP se îndreaptă vertiginos spre o victorie clară! Sârbul câștigă și setul al doilea, scor 6-1.
  • Novak Djokovic câștigă primul set în confruntarea cu Jeremy Chardy, 6-3.

VICTORIE SORANA CÎRSTEA! Sorana se impune categoric ăn turul inaugural în fața Patriciei Țig, scor 6-2, 6-1, la capătul unui meci care a durat puțin sub o oră de joc. În continuare va juca în compania câștigătoarei Petrei Kvitova, care a trecut de Minnen, scor 6-3, 6-4.

• Sorana Cîrstea câștigă primul set în meciul cu Patricia Țig, scor 6-2!

Simona Halep se califică în turul al doilea la Australian Open!

• 6-2, 6-1. Game, set & meci SIMONA HALEP! Calificare în turul 2 și duel cu Ajla Tomljanovic pentru turul al treilea.
  • 6, 2. 5-1. Cabrera obține și ea un break în acest meci din turul inaugural, va servi pentru a rămâne în meci.
  • 6-2, 5-0. Un nou break în dreptul Simonei Halep! Campioana noastră va servi pentru victorie!
  • 6-2, 4-0. Simona Halep e de neoprit la Australian Open! Salvează două mingi de break și se distanțează la 4 game-uri în manșa secundă!
  • 6-2, 3-0. Simona mai obține un break, se apropie tot mai mult de calificarea în turul al doilea la Australian Open!
  • 6, 2, 2-0. Simona își consolidează break-ul, exact ca în primul set și ia o perspectivă excelentă în partida din turul inaugural.
  • 6-2, 1-0. Simona Halep obține break-ul și în sebutul setului secund!
  • 6-2. Simona Halep își adjudecă primul set după 29 de minute de joc, arătând o formă de joc de excepție!
  • 5-2. Cabrera își mai face o dată serviciul, surpaviețuiește în acest set, dar Simona va servi pentru a încheia manșa inaugurală!
  • 5-1. Fără nicio emoție! Simona Halep joacă perfect, iar Cabrera face multe erori.
  • 4-1. Lizette Cabrera își face serviciul pentru prima dată în meci.
  • 4-0. Simona Halep joacă perfect, face foarte puține greșeli și nu se dezice de planul de joc!
  • 3-0. Simona Halep mai obține un break, arătând o formă de joc de excepție!
  • 2-0. Simona Halep își consolidează break-ul fără nicio emoție.
  • 1-0. BREAK Simona Halep în debutul meciului de pe Rod Laver Arena!
  • Lizette Cabrera a câștigat tragerea la sorți și va începe la serviciu!

Alte rezultate:

• Nick Kyrgios se califică și el în turul al doilea, după 3-0 la seturi cu portughezul Ferreira Silva.
  • Diego Schwartzman se califică și el în turul al doilea, după ce l-a învins pe suedezul Ymer, scor 7-6 (3), 6-4, 2-6, 6-2, după trei ore și 11 minute de joc.
  • Grigor Dimitrov a câștigat super-duelul din primul tur cu Marin Cilic, scor 6-4, 6-2, 7-6 (5), după două ore și 11 minute de joc.

Game, set & meci Bianca Andreescu! Bianca Andreescu a obținut victoria la revenirea în circuit, după 15 luni de inactivitate. Sportiva din Canada s-a impus la capătul unui meci extrem de dificil, în care Mihaela Buzărnescu și-a ridicat constant nivelul, dar a cedat în final.

Alexander Zverev, semifinalist anul trecut la Australian Open, se impune în patru seturi în fața americanului Marcos Giron, 6-7(8), 7-6(5), 6-3, 6-2. Buzărnescu și Andreescu merg cap la cap în decisiv, 2-2.

DECISIV, în direct pe Eurosport 1. Mihaela Buzărnescu a câștigat setul doi, 6-4, în fața Biancăi Andreescu, fructificând unica minge de break pe care a avut-o, în game-ul al cincilea. Favorita 8 i-a anulat bucureștencei prima minge de set, la capătul unui raliu superb de 24 de lovituri, însă Buzărnescu a capitalizat a doua șansă consecutivă avută. Raportul loviturilor câștigătoare în setul doi s-a echilibrat, de la 7-1 la 10-7.

Break Buzărnescu. Mihaela a redus numărul greșelilor și a preluat conducerea în setul doi al meciului cu Bianca Andreescu, după game-ul cu numărul cinci (3-2). Favorita 8 câștigase primul set cu 6-2.

Dominic Thiem, finalistul de anul trecut de la Australian Open, trece fără set pierdut de primul tur și duelul cu Mikhail Kukushkin, salvând in extremis primul set, după ce sportivul din Kazahstan a servit la 6-5. Austriacul s-a impus 7-6(2), 6-2, 6-3, acesta fiind al treilea său meci oficial din 2021 (înfrângere la Berrettini și un meci redus la un set câștigat în fața lui Paire în ATP Cup).

Bianca Andreescu a câștigat primul set în fața Mihaelei Buzărnescu în 29 de minute, 6-2. O singură lovitură câștigătoare reține statistica oficială în dreptul Mihaelei și 11 greșeli neforțate. De partea cealaltă, Andreescu arată un nivel bun după 15 luni de absență din competiție (7-9 winners / unforced errors).

Break Bianca Andreescu, 3-1. Buzărnescu își pierde serviciul de la 0-40.

ACUM, pe Eurosport 1: Mihaela Buzărnescu - Bianca Andreescu. Jucătoarea din Canada este cap de serie 8 la Australian Open deși nu a mai jucat de 467 de zile. Antrenorul ei s-a numărat printre persoanele testate pozitiv la coronavirus la sosirea în Australia,fiind nevoită să stea 14 zile în carantină în camera de hotel. De partea cealaltă, "Miki" a intrat pe teren din postura de lucky loser și caută prima victorie a carierei pe tabloul principal la "Openul Vesel".

Gael Monfils (#10) este primul cap de serie eliminat pe tabloul masculin. Finlandezul Emil Ruusuvuori, 21 de ani, 86 ATP, l-a învins 3-6, 6-3, 7-5, 3-6, 6-3.

Protagoniștii finalei de la US Open evoluează acum, în paralel, pe principalele două arene de la Melbourne și pe cele două canale Eurosport. Thiem revine pe Rod Laver Arena după înfrângerea din finala de anul trecut în fața lui Djokovic (Eurosport 2), în timp ce germanul Sascha Zverev, cu un look inedit, îl înfruntă pe Giron pe Margaret Court Arena, în direct pe Eurosport 1.

Prima surpriză la Australian Open 2021: Angelique Kerber, cap de serie 23, a fost eliminată de americanca Bernarda Pera, după un start catastrofal. Iga Swiatek a revenit cu victorie în Grand Slam-uri după succesul de la Roland Garros, 6-1, 6-3 în fața Arantxei Rus.

Milos Raonic și Stan Wawrinka sunt în turul doi la Australian Open, după victorii cu 3-0 în partidele lor cu Federico Coria și Pedro Sousa.

Serena Williams, victorie în 56 de minute în fața Laurei Siegemund. Americanca începe cursa spre titlul de Mare Șlem cu numărul 24 cu un dublu 6-1 apăsat, obținând victoria cu numărul 88 la "Openul Vesel".

Stupoare pe Margaret Court Arena! Bernarda Pera a câștigat primul set al meciului cu Angelique Kerber în doar 18 minute!

Irina Begu este eliminată încă din primul tur la Australian Open 2021 de Nina Stojanovic (6-3, 6-4 pentru jucătoarea din Serbia, locul 100 WTA). Tricolora venită după un parcurs epuizant la Gippsland Trophy și o victorie mare în fața britanicei Johanna Konta resimte oboseala acumulată și ratează un posibil duel cu Serena Williams în turul doi.

Veșnic tânăra Venus Williams se califică în turul doi la Australian Open 2021, învingând-o 7-5, 6-2 pe Kirsten Flipkens, într-o oră și 32 de minute.

Naomi Osaka este prima jucătoare calificată în turul 2 la Australian Open 2021. Campioana US Open s-a grăbit pe Rod Laver Arena și a închis partida cu Anastasia Pavlyuchenkova în 68 de minute, scor 6-1, 6-2. Osaka nu a mai pierdut meci oficial de pe 7 februarie 2020, de la "Billie Jean King Cup": s-a impus la US Open și s-a retras de la Cincinnati și Gippsland Trophy, oferindu-le victorii la masa verde Victoriei Azarenka și Elise Mertens. Singura înfrângere a japonezei în ultimele 12 luni: în fața Serenei Williams, la demonstrativul "A Day at the Drive". Naomi Osaka va juca mai departe cu Polona Hercog sau Caroline Garcia.

Irina Begu, prima jucătoare din România intrată în competiție la Australian Open 2021, a pierdut primul set al partidei cu Nina Stojanovic. Bucureșteanca și-a pierdut de două ori serviciul și nu a convertit decât una dintre cele nouă mingi de break avute, astfel încât jucătoarea din Serbia și-a adjudecat primul set cu 6-3.

Simona Halep conduce, din nou, legiunea româncelor, Patricia Țig și Sorana Cîrstea se înfruntă în meci direct, Mihaela Buzărnescu o înfruntă pe "cealaltă româncă" din circuit - Bianca Andreescu. Naomi Osaka, neînvinsă din februarie 2020 într-un meci oficial, o înfruntă în primul tur pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, de trei ori sfertfinalistă la Australian Open. La 41 de ani, Venus Williams ia startul pentru a 21-a oară în carieră la Australian Open. Novak Djokovic începe cursa de apărare a trofeului câștigat anul trecut - țintind titlul cu numărul 9. Grigor Dimitrov și Marin Cilic sunt protagoniștii celui mai intrigant duel de la masculin, o rejucare a unui clasic de la Roland Garros 2019, când bulgarul reușea să îl elimine pe croat, aflat la vremea respectivă pe lista capilor de serie.

Câștigătorii din Melbourne Summer Series:

• ATP Cup: Rusia (Medvedev / Rublev)
  • Great Ocean Road: Yannick Sinner
  • Murray River: Daniel Evans
  • Yarra Valley - Ashleigh Barty
  • Gippsland: Elise Mertens
  • Grampians: nu a fost decernat titlul (Li și Kontaveit nu au jucat finala)

Australian Open, ziua 1: programul transmisiunilor

Meciul Simonei Halep cu Lizette Cabrera este în direct pe Eurosport 1. A doua jucătoare a lumii are drept cel mai bun rezultat la Australian Open o finală (2018).

Simona Halep, cu gândul la sezonul de zgură! La ce turneu a confirmat Simo prezența