Novak Djokovic și Rafael Nadal, doi coloși ai tenisului, s-au întâlnit în 2012 în finala Australian Open. Cu siguranță că, atunci când ai asemenea nume pe hârtie, toată lumea se așteaptă la un meci memorabilă, însă puține persoane erau pregătite pentru ce urmau să ofere cei doi giganți.
Djokovic, lider mondial și atunci la fel ca și acum, venea încrezător în meci. Sârbul își făcuse deja un renume ca un expert al turneului de la Antipozi după ce câștigase deja competiția în 2008 și doar cu un an înainte, în 2011.
Australian Open
Simona Halep, inclusă în TOP 5 cele mai spectaculoase momente de la Australian Open 2021
25/02/2021 LA 12:39
Djokovic câștigase primul său titlu de Grand Slam la Australian Open în 2008 după ce l-a învins pe Jo-Wilfried Tsonga în finală iar sârbul își ”recuperase” trofeul la Melbourne Park în 2011 în fața lui Andy Murray. Acea victorie a lansat unul dintre cele mai bune sezoane din istoria tenisului. Djokovic avusese un 2011 cu adevărat impresionant - 70 de victorii și doar șase înfrângeri.
Mai mult, el cucerise un record de 10 titluri într-un singur an, încheiând anul pe primul loc în lume.
De cealaltă parte, Nadal era pe locul doi mondial și îi sufla în ceafă sârbului pentru poziția de cel mai bun tenismen din lume. Duelul avea să fie unul aprig... și lung.

#MeciuriMemorabile | Djokovic și Nadal au jucat cea mai lungă finală de Grand Slam din istorie

Novak Djokovic - Rafael Nadal 5-7, 6-4, 6-2, 6-7(5)

Meciul a fost unul cu adevărat istoric. Djokovic și-a adjudecat al cincilea Grand Slam din carieră după ce l-a învins pe Nadal în cinci seturi, într-o partidă de cinci ore și 53 de minute, cea mai lungă partidă din istoria Australian Open și cea mai lungă finală din istoria Grand Slam-urilor, depășind recordul precedent de patru ore și 54 de minute stabilit de Mats Wilander și Ivan Lendl la US Open 1988.
În discursul său de după meci, Djokovic a afirmat: ”Rafa, ești unul dintre cei mai buni jucători din istorie, unul dintre cei mai respectați pe circuit. Am făcut istorie în seara aceasta, păcat că nu pot fi doi câștigători. Îți doresc numai bine în acest sezon și sper să mai avem finale ca aceasta”.
Aceasta era a treia finală consecutivă de Grand Slam între Djokovic și Nadal iar sârbul își extindea astfel seria de victorii asupra lui Nadal la șapte succese consecutive, așa că deși meciul fusese unul istoric, cu siguranță pentru Nadal a durut. În sezonul precedent, cei doi se întâlniseră în șase finale, toate câștigate de Djokovic, inclusiv la Wimbledon și US Open.
Djokovic a fost copleșit de emoții după partidă, fiind conștient de însemnătatea momentului.
Este cea mai mare victorie din cariera mea pentru că am jucat aproape șase ore, este incredibil. Sunt mândru să fac parte din acest moment istoric. Sunt flatat să joc pe Rod Laver și în fața a 15.000 de persoane care au stat până la 1:30 dimineața

Djokovic și Nadal au intrat în istorie

Meciul în sine a fost unul extrem de spectaculos. Djokovic a revenit de la 2-4 în al cincilea set pentru a-și adjudeca o victorie istorică și a se apropia la 14-16 în duelurile directe cu Nadal. Era pentru prima oară când spaniolul pierdea o finală de Grand Slam după ce pierduse primul set.
Djokovic venea la meci după o semifinală maraton vineri seara, câștigând în setul decisiv cu Andy Murray cu cu 7-5 după un meci care a durat patru ore și 50 de minute.
De cealaltă parte, Nadal dorea să câștige al 11-lea trofeu major din carieră și al doilea trofeu de la Australian Open după ce îl învinsese pe Roger Federer în finala din 2009. Spaniolul avea deja în palmares șase trofee la Roland Garros, două la Wimbledon și unul la US Open.
”Bună dimineața tuturor”, a glumit Nadal când și-a început discursul de după meci, la 1:50.
”Felicitări lui Novak și echipei sale, merită această victorie, fac ceva fantastic, felicitări. Este un start fantastic de sezon, să joc un astfel de meci împotriva lui Novak”, a declarat Nadal apoi.
Sunt obosit. Din punct de vedere fizic, a fost cel mai greu meci în care am jucat vreodată. A fost o partidă grozavă, un spectacol foarte bun. Mi-a făcut plăcere să particip la acest eveniment și la acest meci.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.
Australian Open | Djokovic - Medvedev. Sârbul nu se teme de noua generație! Ce a spus despre rus
20/02/2021 LA 18:59
Australian Open | Medvedev s-a amuzat pe Twitter, după victoria cu Tsitsipas: "Să fim serioși!"
19/02/2021 LA 16:57