Cupa Davis | Canada, prima echipă calificată în semifinale. Rezultatele zilei

Actualizat 22/11/2019 la 09:55 GMT+2

Joi a fost întocmit în cadrul Cupei Davis programul sferturilor de finală. În aceeași zi, Canada s-a calificat în penultimul act al competiției de la Caja Magica.

Canada

Joi a fost stabilit la Madrid programul sferturilor de finală din Cupa Davis. Echipele Serbiei, Rusiei, Australiei, Canadei, Marii Britanii, Germaniei, Argentinei şi Spaniei sunt sfertfinalistele Cupei Davis, ca urmare a rezultatelor înregistrate în grupe în primele zile de concurs.
Joi, în aceeași zi, a avut loc și un sfert de finală, cel dintre Australia și Canada. Cea din urmă echipă a obținut calificarea în penultimul act al Cupei Davis, după ce a învins Australia, scor 2-1. Vineri au loc partidele dintre Serbia și Rusia (11.30), Argentina și Spania (18.30) și Marea Britanie și Germania (18.30). Pentru că meciurile s-au încheiat destul de târziu în zilele anterioare, organizatorii au decis ca vineri și sâmbătă, partidele să înceapă la cu 30 de minute mai devreme pentru a evita orele foarte târzii la care ar putea să se încheie.

Grupa E:
Kazakhstan – Olanda 2-1, Marea Britanie – Olanda 2-1, Marea Britanie – Kazakhstan 2-1
Grupa F:
Italia – Canada 1-2, SUA – Canada 1-2, SUA – Italia 2-1 (Millman - Pospisil 6-7, 4-6; De Minaur - Shapovalov 3-6, 6-3, 7-5, Thompson/Peers - Pospisil/Shapovalov 4-6, 4-6)